Promocja numeru 152–153 „Pisma Folkowego”

„Pismo Folkowe” istnieje w strukturach ACKiM od 1996 roku. Od tego czasu stara się organizować spotkania promujące kolejne wydania. Wydarzenie poświęcone numerowi 152–153 odbędzie się w małej sali widowiskowej „Chatki Żaka” 1 czerwca 2021 roku.

Jest to wyjątkowy czas, gdyż w tym roku „Pismo Folkowe” świętuje swoje dwudziestopięciolecie. Stojąc przed wyzwaniami funkcjonowania w środowisku cyfrowym, nieustannie zmienia się dla swoich Czytelników. W numerze 152–153 czeka nas wiele nowości. Czytelników powita odświeżony, ale nawiązujący do wieloletnich tradycji layout okładki, która od teraz zyska na kolorze! Zobaczymy na niej obraz Erwina Sówki ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. W tym wydaniu „Pisma Folkowego” debiutuje też nowy dział Fantastyka ludowa, który będzie nam towarzyszył w tym roku. Będziemy w nim tropić ludowe wierzenia i współczesne nimi inspiracje. Zaczniemy od tradycyjnych opowieści wierzeniowych i ich nowych wcieleń, które opisał Damian Gocół. W kolejnych numerach znajdziemy zarówno teksty o fantastyce w tekstach ludowych, jak i współczesnych dziełach kultury. Odświeżone „Pismo Folkowe” staje się także bardziej interaktywne. W wywiadzie, który Magdalena Wołoszyn i Martyna Żydek przeprowadziły z zespołem Hańba!, znajdziecie kod QR, prowadzący do playlisty tej grupy muzycznej na platformie Spotify. Lektura „Pisma Folkowego” zapewni więc czytelnikom zupełnie nowe wrażenia. Weszliśmy także na Instagram (@pismofolkowe), gdzie zawsze znajdziecie świeżą porcję zdjęć i informacji ze świata folku. A to dopiero początek interaktywnych atrakcji, które czekają naszych Czytelników w tym roku!

„Pismo Folkowe” to jednak nie tylko cyfrowe wrażenia, ale przede wszystkim ciekawe teksty – a tych i tym razem nie zabraknie. W tym numerze poznamy tradycje wielkanocne z Bułgarii (Weronika Grozdew-Kołacińska), Rosji (Ilja Sajtanow), Słowacji (Aleksandra Pyka), Białorusi (Agata Szadrejko) i Łemkowszczyzny (Ewelina Graban, Anna Dubec). Ewelina Grygier zabierze nas w drugą część podróży po wirtualnych koncertach folkowych czasu pandemii. Justyna Michniuk opowie nam żywiecką gawędę zasłyszaną od dziadka. Z Maćkiem Frońskim ruszymy w kulinarną wędrówkę po Polsce, a z Ewą Jasińską – kolejową wyprawę nad Balaton. Joanna Szadura opowie nam o diabelskich skrzypcach, a Łukasz Ciemiński o twórczości Erwina Sówki. W numerze nie zabraknie także wywiadów – Małgorzaty Wielgosz z Moniką Michaluk, Waldemara Sulisza z Mirosławą Zaziąbło-Hubiak, Agnieszki Mateckiej-Skrzypek z Wojciechem Knapikiem, Agnieszki Caban z Małgorzatą Mirgą-Tas. W wydaniu znajdziemy także felietony Marii Baliszewskiej, Tomasza Janasa i – debiutującego u nas w tej roli – Grzegorza Józefczuka, który zabierze nas aż do Meksyku. W wydaniu także garść nowości płytowych i książkowych, relacje z aktualnych wydarzeń i recenzje płytowe. Jest w czym wybierać!

Spotkaniom promocyjnym „Pisma Folkowego” zawsze towarzyszy koncert nawiązujący swoim charakterem do tematyki numeru. Podkreśla to jego zawartość i zwiększa atrakcyjność oraz zasięg wydarzenia.

Tym razem zamierzamy zaprosić na koncert członków Koła Wokalno-Aktorskiego, które istnieje przy Instytucie Muzyki WA UMCS. Członkowie Koła odpowiedzialni są między innymi za scenariusz i reżyserię koncertu.

Projekt „Lubelskie na jazzowo” powstał z inspiracji absolwenta kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej UMCS Marcina Obuchowskiego, który znany jest w środowisku lubelskim jako zdolny chórmistrz i kompozytor. Zainteresowanie muzyką ludową połączył on w swoich kompozycjach ze stylem jazzowym, pozostając wiernym oryginalnej warstwie słownej i melodycznej. Wzbogacił fragmenty wokalne, które wykona Zespół wokalny kierunku Jazz i muzyka estradowa triem instrumentalnym w składzie: Michał Iwanek – fortepian, Michał Kowalczyk – kontrabas, Krzysztof Pachla – saksofon. Całość merytorycznie przygotowuje prowadząca zespół wokalny prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska. W koncercie znajdzie się sześć pieśni z Lubelszczyzny w opracowaniach jazzowych.