Prababa Świt

PRABABA - zespół muzyczny założony w 2018 roku w Zielonej Górze, w którego skład wchodzą Viktoriia Korol (wokal), Joanna Fuczko (wokal), Justyna Borys (wokal), Łukasz Dołęga (skrzypce) i Grzegorz Zawiliński (tabla, bębny obręczowe, darbuka, rav drum).
Jesteśmy zespołem tworzącym muzykę z pogranicza etno-folku, inspirowaną wpływami muzyki świata.
Punktem wyjścia są dla nas teksty i melodie tradycyjne krajów słowiańskich. Opowieści snute w pieśniach przez nas interpretowanych sięgają dawnych, często archaicznych czasów. Traktujemy je jak historie, do których podchodzimy z miłością i szacunkiem, a także przeświadczeniem, że każdy może dołożyć do nich swój wątek. Ich nastrój zmienia się więc i ewoluuje wraz z nami. W procesie tworzenia staramy się eksponować to, co dla nas ważne. Trwamy przy tym, co stanowi dla nas wartość i co jest nam bliskie. Jednak dajemy sobie też dużo swobody i przestrzeni na eksperymenty, co sprawia, że często sami nie wiemy, dokąd zaprowadzi nas proces tworzenia. Podróżujemy przez nieodkryte lądy i pozwalamy sobie na powolne ich smakowanie, poznawanie i doświadczanie.
Rytm prowadzi nas często przez kraje Bliskiego Wschodu, wirując w powietrzu pachnącym kadzidłem, przechodząc przez membrany przeróżnych instrumentów perkusyjnych takich jak tabla, darbuka, czy bębny obręczowe.
Melodia skrzypiec, fletów i głosów płynie przez potoki, lasy i pola, zahaczając nierzadko o morskie głębiny, przestrzenie kosmiczne i odmęty piekieł (nasz skrzypek przepada za graniem trytonów). Podróżujemy z walizeczką pełną tradycyjnych instrumentów z całego świata. Trzymamy w niej też dwa loopery, które pozwalają nam udawać, że mamy więcej rąk do grania, niż mamy naprawdę. Przewodniczką całej tej eskapady jest Prababcia Muzyczka - miłość naszego życia. Może i jest już stara, ale na pewno nie głucha. Wierzymy, że zaprowadzi nas tam, gdzie rosną poziomki.
W kwietniu 2022 roku miała miejsce premiera naszej pierwszej płyty „Świt”, która jest zwieńczeniem kilku lat wspólnego radosnego tworzenia.