Polsko-ukraiński projekt artystyczny

fot. tyt. - materiały twórców projektu

Utwory powstały na podstawie zebranego w zeszłym roku materiału audiowizualnego, w związku z prowadzonym projektem badawczym. Jego pomysłodawcy i twórcy są artystami i badaczami z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (Joanna Marcinkowska, Tomasz Kalitko - Prodziekan i Dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku).

W utworach wykorzystano ukraińskie pieśni ludowe śpiewane przez panią Katarzynę Bereżańską - jedną z ostatnich, żyjących uczestniczek Akcji Wisła. Jej rodzinna wieś Zawój w 1947 roku przestała istnieć. Tym, co przetrwało, okazała się tradycja, historie przekazywane z pokolenia na pokolenie i muzyka.

Pierwotnie celem utrwalenia pieśni dotyczących wojny i historii opowiadanych przez panią Bereżańską było zachowanie części niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w ramach projektu „Interaktywne Zewnętrzne Muzeum Pamięci Regionu Podkarpacia”. Kontekst zmienił się 24 lutego 2022, w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od tego czasu trudno już działanie to nazywać tylko projektem naukowym lub artystycznym. Muzyka łącząca pokolenia stała się dramatyczną klamrą, która pokazuje jak straszna dla narodu ukraińskiego historia powtarza się po zaledwie kilkudziesięciu latach. Wojenne pieśni z początku XX wieku na początku XXI wieku znów opowiadają te same historie…

W nowych aranżacjach Tomasza Kalitko pani Katarzyna Bereżańska śpiewa z młodą dziewczyną, Oksaną Tymoszenko, która uciekła do Polski przed wojną. Także muzyka wykonywana jest w zespole, który powstał w dramatycznych okolicznościach i składa się również z przybyłych do nas artystów z Ukrainy.

Przykładowe utwory w serwisie YouTube:

"W niedzielę rano": https://www.youtube.com/watch?v=XjWH4jBkaAQ

"Koło młyna": https://www.youtube.com/watch?v=fu-zHWs3SYc

 

Kompozycja, aranżacja, gitara elektro klasyczna, gitara elektryczna – Tomasz Kalitko

Wokal – Katarzyna Bereżańska i Oksana Tymoszenko

Akordeon – Rustan Tymoszenko

Obój – Anna Macuk 

Cahon – Michał Behnke Chmielewski 

Klarnet – Jose Manuel Jimenez Muñoz

Pomysłodawczyni, produkcja, video – Joanna Marcinkowska

 

Realizacja

ART tides

Dział: