Podlaskie Sploty

Podlaski Instytut Kultury od lat szkoli tkaczki, organizuje wystawy tkanin, konkursy. Wszystko po to, by pokazać piękno i atrakcyjność dawnych wzorów, zachęcić do tkania. Właśnie temu służy projekt Podlaskie Sploty – III Festiwal Tkactwa.

10 lipca, w godz. 11.00-18.00 mieszkańcy Białegostoku i regionu będą mogli wziąć udział w pikniku tkackim w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. To prawdziwe tkackie święto z pokazami przędzenia na kołowrotku oraz tkania w różnych technikach. Przyjadą tkaczki nie tylko z regionu, ale z całego kraju, w sumie w białostockim parku pojawi się ponad trzydzieści stoisk. Będzie można zobaczyć jak tka się radziuszkę, sejpak, tkaninę dwuosnowową, chodnik, jak wykonuje się krajkę. Będą gry i zabawy dla dzieci, a przygrywać będzie Kapela Batareja. Wystąpi także Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

Natomiast dzień wcześniej, 9 lipca PIK zaprasza na otwarcie wystawy tkanin przyniesionych przez mieszkańców Białegostoku, wernisaż rozpocznie się  o godz. 17.00 w Spodkach.

Projekt Podlaskie Sploty. III Festiwal Tkactwa został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Województwo Podlaskie.