Podlaska Oktawa Kultur

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, na którym króluje muzyka inspirowana tradycją i tradycja wyrażana muzyką. Zawsze w lipcu, zawsze z rozmachem i zawsze z misją rozkochania widzów w folklorze. W tym roku Podlaski Instytut Kultury zaprasza na festiwal w dniach 21-24 lipca.

W tym roku zaprosiliśmy 17 zespołów, między innymi z Litwy, Słowacji, Estonii, Czarnogóry, Chin, Ukrainy, dalekiej Korei Południowej oraz kilka grup z Polski. Zależy nam na tym, aby było to święto wielu kultur, tych które znamy i tych, których na co dzień nie mamy okazji oglądać. Codziennym motywem będzie akcent ukraiński – mówiła podczas konferencji prasowej Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor PIK

Podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się kultury, narodowości, religie. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. To właśnie ta różnorodność stała się inspiracją do stworzenia festiwalu, podczas którego mniejszości tradycyjnie zamieszkujące Podlasie prezentowałyby swoje bogactwo kulturowe na jednej scenie, w centrum Białegostoku.

Podlaska Oktawa Kultur jest perłą w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Przyjedzie do nas wiele zespołów z różnych krajów świata, dzięki czemu będziemy mogli poznać ich kultury, ale także pokazać naszą tradycję, nasz piękny region, miasto. Cieszę się że po okresie obostrzeń możemy zorganizować festiwal z rozmachem – podkreślił marszałek województwa – Artur Kosicki.

Wśród zaproszonych zespołów pojawią się prawdziwe gwiazdy, między innymi TRAD.ATTACK z Estonii, o którym mówi się, że przeniósł tradycyjną muzykę i zapomniane wiejskie głosy na duże sceny i pierwsze okładki magazynów.

To zespół, który stał się inspiracją dla młodego estońskiego pokolenia, sięga on w swej twórczości do korzeni, ale w bardzo nowoczesny sposób – mówił Dariusz Kryszpiniuk, koordynator Podlaskiej Oktawy Kultur – Wśród gwiazd mamy także Warszawskie Combo Taneczne, Dagadanę, która łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej czy południowokoreański AK DAN GWANG CHIL, który tradycyjną szamańską muzykę przeplata popem.

Główne koncerty odbędą się na Rynku Kościuszki, w sercu Białegostoku, ale festiwal dotrze również do ośmiu miejscowości w regionie: Siemiatycz, Suwałk, Rajgrodu, Sokółki, Piątnicy, Filipowa, Bielska Podlaskiego i Suchowoli.

Jak na festiwal przystało przygotowaliśmy oprócz koncertów szereg imprez towarzyszących. Już pierwszego dnia zaprosimy wszystkich na POKtańcówkę, do której będzie przygrywało kilka kapel. Będą też warsztaty tańca litewskiego, ukraińskiego, warsztaty śpiewu śląskiego dla dzieci i dorosłych – mówiła podczas konferencji Agnieszka Jakubicz, kierownik Działu Kultury Ludowej PIK.

To niewątpliwie wielka przyjemność podróżować po świecie – równie wielka, gdy świat przyjeżdża do nas. To zapewne dlatego mieszkańcy Białegostoku, regionu i turyści odwiedzający Podlasie pokochali festiwal i czekają na niego przez cały rok. Wstęp na festiwal jest wolny. Więcej informacji o programie Podlaskiej Oktawy Kultur oraz zaproszonych zespołach można znaleźć na stronach: www.pikpodlaskie.pl oraz www.oktawa.pikpodlaskie.pl