Plenerowy Koncert Laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga 2016 oraz Wieczór Tańca

Melodie pasterskie z Żywiecczyzny, zabawy i tańce lasowiackie oraz taniec i śpiew Beskidu Żywieckiego to atrakcje plenerowego Koncertu laureatów Nagrody Kolberga, który odbędzie się 15 czerwca (środa) o godz. 19 w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego w Warszawie.

W regionalnych strojach i z oryginalnymi tradycyjnymi instrumentami wystąpią członkowie Kapeli Braci Byrtków, Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej oraz Zespół Regionalny „Magurzanie” z Łodygowic. W trakcie koncertu, którego wodzirejem będzie znany podhalańczyk Krzysztof Trebunia-Tutka, odbędzie się wspólny Wieczór Tańca, podczas którego na specjalnej, drewnianej podłodze będzie można nauczyć się regionalnych tańców i zabaw. Całość zakończy widowisko z obrzędami sobótkowymi: kadzenie prosa, skoki przez ogień, puszczanie wianków i poszukiwanie kwiatu paproci animowane przez zespół „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej.

Po raz pierwszy w 41-letniej historii Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, którą funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodzeni laureaci zaprezentują się podczas wyjątkowego plenerowego koncertu w specjalnym repertuarze. Całość rozpocznie się o godz. 19.00 i zakończy przed godz. 22.00.

Koncert organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Stołeczną Estradę. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wejścia do Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego znajdują od strony ul. Grodzkiej i wprost z bulwarów wiślanych od Wybrzeża Gdańskiego. 

Na spragnionych i głodnych czekać będzie tradycyjne jadło i napitek.

Plenerowy koncert – między Zamkiem Królewskim a Wisłą - będzie jednym z najciekawszych wydarzeń przełomu wiosny i lata. Zapraszamy do wspólnej zabawy z polską muzyką tradycyjną!

***

Plenerowy Koncert Laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga 2016 oraz Wieczór Tańca
15 czerwca, godz. 19.00-22.00
Ogród Dolny Zamku Królewskiego w Warszawie
Wstęp wolny!

Więcej informacji o Nagrodzie (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz przede wszystkim o jej laureatach z lat 1974–2016 znajduje się na stroniewww.nagrodakolberg.pl. Strona o charakterze bazy danych zawiera materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia.

Dział: