Otwarcie Willi Czerwony Dwór

Otwarcie Willi Czerwony Dwór - Zakopane, 16 sierpnia 2018
Willa Czerwony Dwór to niesamowity budynek reprezentujący „styl zakopiański”. Zbudowany w 1902 roku jako „Władysławka” przekształcił się w „Czerwony Dwór” pięć lat później, gdy został pokryty dachem w kolorze czerwonym. Willa na przestrzeni lat gościła Artura Rubinsteina, Karola Szymanowskiego oraz Stefana Żeromskiego, gdy ten był przewodniczącym Organizacji Narodowej, a później prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. 16 sierpnia Willa Czerwony Dwór powróci na mapę Zakopanego jako Centrum Kultury Rodzimej.
Rok 2018 zgodnie z rozporządzeniem Rady Miasta Zakopane jest Rokiem Twórczości Rodzimej. W trakcie dwunastu miesięcy kładziony jest szczególny nacisk na promowanie, a także ochronę tradycji oraz materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturalnego całego Podhala.
Willa Czerwony Dwór, znajdująca się na ul. Kasprusie 27, została poddana generalnemu remontowi i przystosowaniu do nowej funkcji. A będzie ona znacząca! Budynek stanie się miejscem wystaw, warsztatów, wykładów oraz prelekcji dotyczących twórczości twórców podhalańskich. Wszystkie podejmowane w niej inicjatywy przybliżą Gościom tradycyjną sztukę ludową, reprezentowaną przez zakopiańskich twórców, folklorystów i muzyków.