Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego wydała swój dwupłytowy album, który został pieczołowicie wydany przez zespół muzyków, grafików, poetów i społeczników.

Pierwsza płyta zawiera materiał w pełni zrealizowany i zaaranżowany przez Orkiestrę, płyta druga to cykl kompozycji wspólnie zaaranżowanych i wykonanych przy udziale mistrzów Orkiestry - Davida Krakauera, Michaela Alperta, Mikołaja Trzaski, Franka Londona i Raphaela Rogińskiego. Nagrania odbywały się od maja do grudnia 2017 roku w Dworze Krasnogrudzkim. 

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego kierowaną od ponad 20 lat przez Wojciecha Szroedera, tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją Dybuka Szymona Anskiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu, a tym samym jego brzmienie.

Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali "Sejneńską Spółdzielnię Jazzową" (kolejny, długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Obecnie zespół występuje w składzie: Dominika Korzeniecka - perkusja, Mateusz Bartosiewicz - perkusja, Borys Pol - perkusjonalia, Tadeusz Soroko - tuba, Michał Jachimowicz - sakshorn tenorowy, Stanisław Soroko - sakshorn altowy, Mateusz Sznejkowski - puzon suwakowy, Maciej Soroko - puzon suwakowy, Patryk Masłowski - puzon wentylowy, Dominik Sekura - trąbka, Kacper Szroeder - trąbka, Marcin Dąbrowski - trąbka, Michał Popiel - trąbka, Maciej Popiel - saksofon altowy, klarnet, Paweł Jaczewski - saksofon altowy, Maja Misiukanis - saksofon altowy, Janek Głembocki - saksofon altowy, Mikołaj Pol - wibrafon, cymbały, Michał Moniuszko - kontrabas, Wojciech Szroeder - akordeon.