Oczy i Obiektywy

XVI Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”

25-27 listopada 2022

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

Już 25-27 listopada 2022 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się XVI Przegląd Filmów Etnograficznych Oczy i Obiektywy” jedyne takie wydarzenie w Polsce.

Podczas trzech dni Przeglądu odbędziemy filmowe podróże aż do 18 krajów, w których usłyszymy 16 języków. Dotkniemy tematów związanych z tradycją i dziedzictwem, ale także przyjrzymy się współczesnym migracjom, skutkom kolonizacji oraz zmian klimatu. Pokażemy, że w całej różnorodności filmu etnograficznego, każdy znajdzie coś dla siebie.

Film etnograficzny, choć zwykle wiąże się z prowadzeniem badań terenowych, może realizować bardzo różne założenia. Kamera w ręku antropologa lub antropolożki bywa narzędziem badawczym, ale też sprawczym. Zaprasza do współtworzenia rezultatu badań przez społeczności, z którymi działają antropolodzy oraz pozwala wzmocnić głos grup i osób marginalizowanych. Film etnograficzny popularyzuje badania etnograficzne i zachęca do przyglądania się światu z wrażliwością pozwalającą usłyszeć wielość głosów i dostrzec zakamuflowane relacje władzy.

Podczas Przeglądu będzie można zobaczyć zarówno filmy tworzone lub współtworzone przez etnografów i etnografki, jak i dokumenty, które wyróżniają się społeczną wrażliwością.

Wydarzeniu towarzyszą warsztaty dla dzieci, koncert Karoliny Cichej i Spółki oraz debata na temat środowiska z perspektywy postkolonialnej.

W tym roku na filmowy maraton zaprasza Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna” we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Szczegółowy opis punktów programu: oczyiobiektywy.pl/program.html

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2oVaYFeaU 

 

PROGRAM PRZEGLĄDU

piątek 25 listopada 2022

FILMY NA DOBRY POCZĄTEK

17:00 – otwarcie Przeglądu i pokaz filmu Pragnienie

18:45 – Siostry w tęsknocie

20:00 – Dzienniki Podróży na Północ

Po pokazach zapraszamy na lampkę wina

 

sobota 26 listopada 2022

ANTROPOCEN

13:00 – Zuckerberg, oddaj mi/ oddaj mnie

13:20 – Żywa woda

MIGRACJE I RASIZM

15:00 – Barcelona. Miasto gościnne

16:00 – Precious

MUZYKA

16:40 – Ziemia

18:05 – Carraco

19:15 – Tradycyjna muzyka smyczkowa na Węgrzech

20:00 – KONCERT Karolina Cicha & Spółka

 

niedziela 27 listopada 2022

TRADYCJE

13:00 – Dotknąć obrazu

13:45 – Cały czas szyjemy

14:00 – Księdza Nitki kronika ekspozycji paszyńskiego talentu

POSTKOLONIALIZM

15:00 – Gdybyśmy nie walczyli

15:15 – Ofir

17:00 – DEBATA: Ich problem, nasz problem. O środowisku z perspektywy postkolonialnej

ZAMIESZKIWANIE

18:15 Odciśnięte

18:30 – Przejmowanie miasta

FILM OSTATNIEJ SZANSY

19:15 – Powrót do Changi

 

WARSZTATY DLA DZIECI

Podczas wybranych filmów w ramach Przeglądu “Oczy i Obiektywy” Państwowe Muzeum Etnograficzne zapewnia opiekę dla dzieci w postaci warsztatów na wystawie To Tu To Tam. Dzieci będą miały okazję poznać gry, które cieszą się powodzeniem podczas lekcji muzealnej Gry i zabawy na świecie

Wstęp bezpłatny.

 

KONCERT Karolina Cicha i Spółka 

Karolina Cicha jest wokalistką, kompozytorką i multiinstrumentalistką zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Jej płyta „TANY” jest nominowana do Fryderyka w kategorii Muzyka Świata. Cicha ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. W 2015 roku Cicha znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX - największym festiwalu World Music na świecie. Wraz ze SPÓŁKĄ zdobyła GRAND PRIX i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja". SPÓŁKA to zespół muzyków specjalizujących się w grze na różnorodnych instrumentach etnicznych. Aranżacje zespołu oscylują na styku tradycji i współczesności. Obecny kierunek poszukiwań zespołu to etniczny groove, rytm, energia oraz melodyjność, która pozwala zachować prawdę emocji i metafizyki. Na koncercie obok utworów z nominowanej do Fryderyka płyty „Tany” usłyszymy także pieśni z najnowszej płyty „Karaimska Mapa Muzyczna”. 

 

Wszystkie filmy będą prezentowane w językach oryginalnych z napisami w języku polskim.

Budynek Państwowego Muzeum Etnograficznego jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózku. Szczegóły dotyczące dostępności znajdują sie na stronie Muzeum: https://ethnomuseum.pl/deklaracja-dostepnosci/.

Organizatorzy starają się, aby Przegląd był dostępny dla wszystkich zainteresowanych, w przypadku jakichkolwiek potrzeb specjalnych prosimy o kontakt pod adresem oczyiobiektywy@etnograficzna.pl

Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Partnerzy: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

Patronaty: Kontynenty, Radio Kampus, Pismo Folkowe, Kulturaludowa.pl, Kontakt 

Zadanie publiczne pn. „Oczy i Obiektywy. Film –  Etnografia –  Edukacja” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.