Oczy i Obiektywy

XIV Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”
7-10 czerwca, Warszawa, Służewski Dom Kultury

Serdecznie zapraszamy na czternastą edycję Przeglądu Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”!
Podczas przeglądu wyświetlamy filmy polskich i zagranicznych twórców – zarówno nowości, jak i twórczość klasyczną, ale niedostępną dla szerokiej publiczności.
Czekają na Państwa 4 dni projekcji filmowych z całego świata oraz wydarzenia towarzyszące.
Sala kinowa SDK dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny na wszystkie projekcje i wydarzenia.

Pełny program przeglądu:
http://www.oczyiobiektywy.art.pl/program.html
Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/426463001239204/?event_time_id=426463014...
Linki do Facebooka oraz Instagrama:
https://www.facebook.com/oczy.obiektywy/
https://www.instagram.com/oczyiobiektywy/

Wydarzenia towarzyszące:
Animacje i warsztaty dla najmłodszych
w czasie seansów
W foyer sali kinowej przygotowaliśmy kącik zabaw dla najmłodszych. Każdego dnia trwania Przeglądu, od pierwszego seansu aż do godzin wczesnowieczornych, zapewniamy dzieciom opiekę doświadczonych animatorek. Na dzieci czekają etnograficzne gry i zabawy, będą mogły zagrać w wyjątkowe gry czy posłuchać ciekawych opowieści o innych kulturach i tradycjach. Wszystko utrzymane w etnograficznym duchu! A rodzice? Rodzicom życzymy miłego seansu!

Wystawa fotografii etnograficznej - “Technologie i zmysły. Obrazy tanzańskiego miasta”
przez cały czas trwania przeglądu

Wystawa zdjęć etnograficznych konfrontuje zakorzenione w kulturze masowej wyobrażenia o "afrykańskości" z rzeczywistością doby rozwoju technologii. Jest to rzeczywistość transnarodowych przepływów, medialnych i kulturowych przekazów, w której nie da się wyodrębnić enklawy znaczeń i symboli. Przemysł turystyczny, muzyka i strój to trzy obszary, w których chętnie wykorzystuje się "afrykańskość" jako uniwersalny "kod" dla reszty świata. Jednak pod tym pozornym uniwersalizmem toczą się procesy wymiany myśli, przedmiotów i praktyk.
Wystawę przygotowali: dr Piotr Cichocki (IEiAK UW), Zuzanna Walkiewicz (IEiAK UW), Agata Kuza (IEiAK UW) i Katarzyna Zychla (Katedra Języków i Kultur Afryki UW). Jest ona podsumowaniem projektu badawczego "Wzory mobilności" realizowanego w Irindze w Tanzanii.

Koncert Marizy Nawrockiej
sobota 8 czerwca, 20:20, amfiteatr Służewskiego Domu Kultury
Mariza Nawrocka jest konserwatorką dzieł sztuki oraz pasjonatką śpiewu tradycyjnego. W repertuarze jidysz zadebiutowała nagraniami na płycie Kapeli Niwińskich „Czas wesela”, wydanej w 2017 roku przez Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona.
Mariza, zainspirowana archiwalnymi nagraniami Lifshe Schaechter-Widman, a także Ruth Rubin i innymi z cennych zbiorów YIVO Institute for Jewish Research, śpiewa „po-prostu” - pieśni towarzyszące pracy, „do nieba” – smutne ballady, żywiołowo – taneczne, ekstatyczne niguny aż do „wyszeptanych” kołysanek.
Pieśni jidysz a capella Mariza Nawrocka wykonała po raz pierwszy wiosną 2018 podczas Koncertu dedykowanego uczestnikom wydarzeń w marcu 1968 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz jesienią - otwierając i zamykając ostatni festiwalowy wieczór Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej.
Jej współpraca z Michałem Pepolem i Pawłem Czarnym, muzykami Royal String Quartet stanowi kontynuację poszukiwań śladem zagubionych jidyszowych tematów sięgających swymi korzeniami przełomu XIX i XX wieku.

Debata: “Od patriotyzmu do nacjonalizmu? Społeczeństwo, media i kultura”
niedziela 9 czerwca, 17:50
Debata stanowić będzie uzupełnienie niedzielnych pokazów filmowych poświęconych tematyce patriotyzmu i nacjonalizmu.
W czasie naszego spotkania zastanowimy się czym dziś są te zjawiska oraz jak są postrzegane przez nauki społeczne, popkulturę i sztuki wizualne.
Jak wytwarza się poczucie przynależności narodowej? Gdzie są granice dumy narodowej? Kiedy i czy patriotyzm może zamienić się w nacjonalizm? Nad odpowiedzią na te pytania zastanowimy się wspólnie z zaproszonymi gośćmi - dr Heleną Patzer, dr Mariuszem Filipem oraz Marcinem Hinzem.
Serdecznie zapraszamy!

Organizator:
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego
Koło Naukowe Studentów Etnologii UW “Etno”

Partner:
Służewski Dom Kultury
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej

Finansowanie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronaty medialne:
Radio Kampus

Warsaw Insider
Pismo Folkowe
Magazyn Kontynenty
Ströer

Kontakt:
oczyiobiektywy@gmail.com
Telefon:
507 063 083