Nowa Tradycja

KONKURSOWE PRZESŁUCHANIA, SPECJALNE MUZYCZNE PROJEKTY ORAZ UKRAIŃSKIE AKCENTY W PROGRAMIE 24. FESTIWALU FOLKOWEGO POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA” 2022

Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, Radiowe Centrum Kultury Ludowej zaprasza na kolejną – i dostępną już dla wszystkich widzów – odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu „Nowa Tradycja” 2022. Największy w Polsce przegląd muzyki ludowej i tradycyjnej odbędzie się w dniach 13-15 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie – z udziałem gwiazd oraz publiczności.

W tym roku koncertową część festiwalu wypełnią premierowe – przygotowane specjalnie na to wydarzenie – projekty znakomitych polskich artystów związanych z muzyką folkową, a ich motywem przewodnim będą połączenia muzycznych kultur leżących na styku naszych wschodnich granic: polsko-litewskiej, polsko-litewsko-białoruskiej oraz polsko-ukraińskiej.

– Usłyszymy nowości, które poruszą polską sceną muzyczną, np. nową płytę zespołu Babadag czy efekt współpracy Sutari i Bastarda, czyli grup uwielbianych przez słuchaczy różnych gatunków muzycznych. Wyjątkowym punktem programu będzie też koncert dwóch wokalistek z ukraińskiego zespołu Kurbasy, którego męska część została w Ukrainie, gdzie walczy z rosyjskim agresorem. Ukraiński element pojawi się również w twórczości zespołu Babooshki, stworzonego przez jazzową wokalistkę Karolinę Beimcik i Ukrainkę Danę Vynnytską, znaną również z zespołu Dagadana – mówi Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i szef festiwalu.

Na festiwalu zagra również zespół Tęgie Chłopy – zwycięzca Folkowego Fonogramu Roku 2021 –  nagrodzony za płytę „Rakieta”. Jak zawsze częścią muzycznego święta wszystkich miłośników muzyki ludowej, tradycyjnej i źródeł będą spotkania z nestorami – wybitnymi postaciami z kręgu muzyki ludowej i tradycyjnej. W tym roku reprezentują ich laureaci Nagrody „Muzyka Źródeł” 2022: Stanisława Galica-Górkiewicz oraz Józef Broda, który nie tak dawno temu sam przewodniczył jury Konkursu Muzyki Folkowej.

Ale festiwal to nie tylko koncerty w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, ale przede wszystkim Konkurs Muzyki Folkowej dla młodych solistów i zespołów, grających szeroko rozumianą muzykę folkową. – Celem konkursu jest promocja muzyki wywodzącej się z tradycji, ale opracowanej już we współczesnej formie, zgodnie z ideą zabawy. Konkurs odzwierciedla bieżącą sytuację sceny polskiej folkowej i jest możliwością zaprezentowania się dla młodych, obiecujących grup. W tym roku, po skomplikowanych przygotowaniach, na które wpłynęły jeszcze zasady sanitarne oraz sytuacja na Ukrainie, konkurs ponownie odbędzie się w tradycyjnej formie – w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie – dodaje Piotr Kędziorek

W Konkursie weźmie udział 12 wykonawców (wybranych spośród 70 zgłoszeń): Bree, Drëszë, Hajda Banda, Hurnawice z Brodą, Kadabra Dyskety Kusaje, Kosmiczni Warszawa, KOSY, Michalove, Naphta, Piotr Damasiewicz – „Into The Roots”, Sekunda, Zarysy. Artyści ci inspirują się m.in muzyką tradycyjną Beskidu Żywieckiego, muzyką kaszubską, podhalańską, melodiami pogranicza polsko-ukraińskiego czy folklorem miejskim. W propozycjach usłyszymy zarówno projekty rozrywkowe, jak również klasyczne czy elektroniczne. Przesłuchania odbędą się w piątek i sobotę – 13 i 14 maja. Wstęp na nie jest wolny, a artyści – oprócz szansy na zdobycie Grand Prix Festiwalu – mogą powalczyć również o: nagrody radiowej Jedynki i Czwórki, Nagrodę Publiczności „Burza Braw”, Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena oraz wyróżnienia. Zwycięzca wystąpi 15 maja na zakończenie Festiwalu „Nowa Tradycja”.

Koncerty będą transmitowane na antenach Polskiego Radia – w Jedynce i Dwójce oraz w Polskim Radiu Dzieciom. Można je będzie oglądać także w streamingu wideo: w mediach społecznościowych i kanale YouTube Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz Festiwalu.