Na rozstajnych drogach

Organizowany od dziewięciu lat w Janowie Lubelskim i okolicach Festiwal Muzyki Tradycyjnej „Na rozstajnych drogach” doczekał się własnego wydawnictwa! Publikacja oprócz dokumentacji fotograficznej zawiera nagrania wiejskich śpiewaków i muzykantów z naszego regionu, a także artystów i muzyków biorących udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Festiwal Muzyki Tradycyjnej „Na rozstajnych drogach” to edukacyjno-artystyczne wydarzenie, którego celem jest poznawanie i kultywowanie zanikających tradycji muzycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej i Roztocza Zachodniego. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w roku 2011 w miejscowości Szklarnia. Przez kolejne lata Festiwal gościł w Momotach Górnych i Dolnych, Kocudzy, Zdziłowicach i Janowie Lubelskim. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 22-25 sierpnia 2019 r.
 „W tym roku Rozstajne drogi gościły w Kocudzy i Janowie Lubelskim. Uczestnicy naszego Festiwalu jak zawsze mogli wziąć udział w  warsztatach śpiewaczych i instrumentalnych, spotkaniach z „mistrzami tradycji”, wieczornych potańcówkach oraz koncertach. Cieszymy się, że dzięki otrzymaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska” mogliśmy przygotować takie wydawnictwo” – powiedzieli Marta i Krzysztof Butrynowie, pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu.

Na krążku usłyszymy utwory instrumentalne w wykonaniu muzykantów najstarszego pokolenia – Stanisława Głaza i Bronisława Rawskiego, Jana Leszczyńskiego, Bronisława Bidy, Kapeli ze Zdziłowic z prymistą Leonem Krzosem, a także solowe śpiewy Janiny Chmiel, Jana Wnuka i Stanisława Fijałkowskiego oraz zespołów „Kocudzanki”, „Jarzębina” i męskiego zespołu śpiewaczego z Godziszowa.
Wybór repertuaru na płytę dokonany został intuicyjnie, emocjonalnie i swobodnie. Odnajdziemy tu nie tylko najstarsze pieśni obrzędowe, ale również melodie nowszego pochodzenia. Także z towarzyszeniem „kieszonkowych” instrumentów – harmonijki, jak w przypadku pani Stefanii Suchory, czy okaryny w pieśni o… okarynie z autorskim tekstem Stefana Maziarczyka.
Rejestracja niniejszych nagrań w głównej mierze odbywała się podczas warsztatów, koncertów i potańcówek, często  w prowizorycznych warunkach. Część materiału zarejestrowaliśmy w trakcie ostatniej edycji Festiwalu w kocudzkiej stodole państwa Kaproniów zaaranżowanej na plenerowe studio nagraniowe. Dlatego też nagrania nie są idealne, niekiedy w tle usłyszymy jadący samochód, traktor, pracujące maszyny rolnicze czy odgłosy przyrody – śpiew ptaków albo pianie koguta w południe. Słychać również emocje, okrzyki, rozmowy, które pozwalają zapisać w pamięci i w obrazowy sposób przybliżyć festiwalowe przeżycia, nierozerwalnie związane z muzyką.
Wśród muzycznej kolekcji usłyszymy także gości Festiwalu, zarówno muzyków tradycyjnych młodego pokolenia, jak i artystów inspirujących się tradycją. Odnajdziemy tu wyjątkowe spotkanie cytry i suki biłgorajskiej, a także debiut fonograficzny najmłodszych uczestników naszego wydarzenia – dziecięcy zespół „Wisienki” z uczniami Szkoły Suki Biłgorajskiej.
Niniejsze wydawnictwo to nie tylko muzyka, ale i obraz. Z bogatej festiwalowej galerii wybrane zostały fotografie, będące swoistym uzupełnieniem zapisów dźwiękowych, jak również dokumentujące wydarzenia Festiwalu i przynajmniej częściowo oddające klimat naszych wakacyjnych spotkań.

Marta i Krzysztof Butrynowie