Magda Kuraś Quintet Tryptyk Biłgorajski

Zespół powstał w 2022 roku. Muzyków połączyła pasja do rytuałów i muzyki etnicznej. Kładą nacisk na wspólny język muzyczny, dążąc do tego, by ich muzyka przekazywała emocje. Cały kwintet śpiewa jak tradycyjne kapele ludowe, a lider łączy na scenie wokal z tańcem.
"Tryptyk Biłgorajski" opowiada o tęsknocie, rozdartym sercu i odkupieniu. To muzyczny rytuał, w którym otwarcie się na trudne emocje, nazwanie ich i pozwolenie sobie na ich przeżywanie prowadzi do emocjonalnego wyzwolenia.
"Tryptyk Biłgorajski" opowiada przejmującą historię o rozdartym sercu, tęsknocie i odkupieniu. Przenosi tradycyjną południowo-wschodnią muzykę z Polski do współczesnych standardów za pośrednictwem Magdy, urodzonej w Biłgoraju. Jako muzyka rytualna i organiczna, Tryptyk odkrywa naszą głęboko zakopaną potrzebę katharsis.
Ten album próbuje wydobyć polską tradycję z cienia i udowodnić, że muzyka ludowa ma należne jej miejsce we współczesnym świecie, ponieważ jest równie przystępna, co piękna. A może właśnie dlatego jest piękna?
Oryginalne teksty posłużyły zespołowi jako punkt wyjścia do stworzenia własnych kompozycji. Nie są to jazzowe aranżacje ludowych piosenek, ale próba odtworzenia wiejskiej kapeli przy jednoczesnym włączeniu muzycznych wpływów każdego z członków zespołu i ich osobistych doświadczeń, które mieszają z dźwiękami w muzycznym eliksirze rytualnym.