Konkurs

 

FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA 2020”
– ORGANIZATORZY CZEKAJĄ NA ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia zaprasza solistów i zespoły inspirujące się polską muzyką ludową i muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę do wzięcia udziału w Konkursie Muzyki Folkowej podczas tegorocznej odsłony festiwalu Nowa Tradycja. Zgłaszać można się do 30 marca. Wykonawcy zakwalifikowani do przesłuchań konkursowych wystąpią w maju w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.

Pokaż swój pomysł na polski folk! – zachęcają organizatorzy konkursu. Wśród jego laureatów są m.in. Karolina Cicha & Spółka, Michał Jacaszek, Cracow Klezmer Band, Żywiołak, Muzykanci, Kwadrofonik, Atom String Quartet, VOŁOSI, Kapela Maliszów, Dikanda, Adam Strug czy Kapela ze Wsi Warszawa. Aby wziąć udział w najważniejszym wydarzeniu związanym z muzyką folkową w Polsce, wystarczy wejść na stronę nowatradycja.polskieradio.pl i wysłać swoje zgłoszenie.

Konkurs Muzyki Folkowej to główna część Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – jednego z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. Przewodniczącymi konkursowego jury byli m.in. Czesław NiemenZbigniew NamysłowskiJózef Broda i Wojciech Waglewski. Podstawowym założeniem Konkursu Muzyki Folkowej jest aktywizowanie polskiego środowiska muzycznego czerpiącego inspiracje z muzyki ludowej i tradycyjnej, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą.

 Konkurs Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” promuje wykonawców muzyki wywodzącej się z tradycji, ale opracowanej już we współczesnej formie. Szukamy artystów samodzielnych, odważnych i kreatywnych, interpretujących nasze muzyczne źródła sięgając po przeróżne gatunki – od rekonstrukcji, przez folk i jazz, po muzykę pop, improwizowaną, elektroniczną i taneczną – wyjaśnia Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Zgłaszać można się do 30 marca 2020 roku. Konkurs odbędzie się w dniach 15-17 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 15 i 16 maja odbędą się przesłuchania konkursowe transmitowane w formie video w internecie, a 17 maja – Koncert Laureatów, transmitowany również na antenie Polskiego Radia. Uczestnicy Konkursu walczą zarówno o Grand Prix ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miejsca na podium, nagrody finansowe i sesje nagraniowe w studiu Polskiego Radia, jak i o dodatkowe laury: Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena; Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia (przyznawaną od tego roku); Nagrodę publiczności „Burza Braw” oraz wyróżnienia.

W ubiegłym roku Grand Prix – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15 tys. zł otrzymał zespół Lumpeks. I nagrodę Polskiego Radia w wysokości 10 tys. zł odebrała grupa kakofoNIKT & Chór Pogłosy, II nagrodę i 6 tys. od Polskiego Radia zdobył zespół Trimagine, a III nagroda (i 4 tys. zł od Polskiego Radia) trafiła do grupy Krzikopa. Ponadto wyróżniono zespół Projekt SWADA. Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena zdobył zespół Trimagine, a nagrodę dla najlepszego instrumentalisty – „Złote Gęśle” – Michał Jońca z zespołu kakofoNIKT & Chór Pogłosy. Nagrodę publiczności „Burza Braw” otrzymał zespół Karuzela.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tu.

Dział: