Kody Festiwal

Ośrodek Międzynarodowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża zaprasza na kolejną, dziesiątą już edycję Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, który odbędzie się 9-12 maja 2018 r. w Lublinie. 

Festiwal zyskał opinię inicjatywy o wyjątkowej kreatywności, samodzielności myślowej, dużym temperamencie i  energii. Jego oryginalna formuła i intrygujący program okazały się atrakcyjne dla odbiorców, zdobyły także uwagę i przychylne opinie krytyki. Tygodnik „Polityka” w 2017 roku uznał Festiwal KODY za jedno z najistotniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Od dziesięciu lat, w trakcie trwania Festiwalu KODY, spotykają się w Lublinie różne pokolenia kompozytorów, improwizatorów, muzyków i bardzo różnorodna festiwalowa publiczność - głównie ludzie młodzi o mocno manifestowanych potrzebach poznawczych.

Na X Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY złożą się cztery wielkie wydarzenia:

1. Koncert AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy z wyjątkowym programem przygotowanym specjalnie na potrzeby Festiwalu (Ligeti, Gubajdulina, Tavener, Pärt). Dzieła zostaną wykonane z towarzyszeniem solistów - Andrzeja Bauera i Macieja Frąckiewicza. Orkiestrę poprowadzi maestro Marek Moś. Całość programu zostanie zespolona elektronicznymi kompozycjami Rafała Ryterskiego.

2. Koncert wybitnego i nagradzanego sekstetu wokalnego proMODERN. Zespół wykona przełomowe dzieło Karlheinza Stockhausena „Stimmung” z projekcją dźwięku Wojciecha Błażejczyka oraz utwór zamówiony przez Festiwal u Szymona Stanisława Strzelca - obiecująco zapowiadającego się kompozytora młodego pokolenia.

3. Koncert perkusisty Huberta Zemlera z towarzyszeniem projekcji wideo autorstwa Wiktora Podgórskiego. Na wydarzenie złoży się autorska kompozycja Huberta Zemlera inspirowana ścieżką dźwiękową stworzoną przez Iannisa Xenakisa do filmu „Orient-Occident” autorstwa Enrico Fulchignoniego.

4. Wydarzenie specjalnie podczas Festiwalu - koncert legendarnego post-rockowego zespołu Laibach z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej oraz Chórem „Gloria” ze Lwowa. Muzycy wykonają utwór zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza inspirowany III symfonią Andrzeja Panufnika.

Więcej informacji i szczegółowy program: http://www.kody-festiwal.pl/