Karuzela z Madonnami

Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej to ekspozycja prezentowana od 29 lipca do 19 listopada 2023 r. w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica w Częstochowie. Ukazane na niej zostaną przedstawienia Matki Boskiej Częstochowskiej w sztukach – sakralnej, dewocyjnej, nieprofesjonalnej, naiwnej, ludowej, nowoczesnej, współczesnej oraz inspirowanej. Skupienie się na jednym wyobrażeniu, pozwoliło na stworzenie wystawy teoretycznie homogenicznej, jednak niezwykle wymownej i różnorodnej. Dziesięciolecia, w trakcie których wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej był powielany, wpłynęły nie tylko na jego przedstawianie, ale także symbolikę. Często wykorzystywany jest na przykład do komentowania aktualnej rzeczywistości.
Oprócz powszechnie znanych przedstawień, pokażemy też istotne wyobrażenie haitańskiego bóstwa – Erzulie Dantor. Przypomina ono bardzo Madonnę z Jasnej Góry, a jego historia związana jest z przybyciem polskich żołnierzy w służbie Napoleona na tę właśnie wyspę. Opowiedzenie historii tego wizerunku dopełni całość wystawy.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty ze zbiorów własnych oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego, Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum “DOM PRACZKI”, a także prace Matyldy Damięckiej, Borysa Fiodorowicza, Bartka Jarmolińskiego, Grzegorza Dudały, Pauliny Taranek i Oskara Hutnego.
Zapraszamy na finisaż wystawy (18 listopada), któremu będzie towarzyszyć promocja katalogu i oprowadzanie kuratorskie.