Internetowa biblioteka dziedzictwa tradycyjnej kultury
Projekt Karpackie Osobliwości – cykl spotkań dokumentacyjnych cieszy się dużym powodzeniem oraz popularnością wśród szerokiego grona odbiorców. W odpowiedzi na to zainteresowanie Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu podjęło decyzję o kontynuacji działań w tym zakresie.
Wznowienie spotkań dokumentacyjnych na terenie Małopolski w roku 2023 pozwoliło na dalsze uzupełnianie cyfrowej biblioteki, tak by była ona jak najpełniejszym, wiernym i rzetelnym odzwierciedleniem różnorodności i bogactwa kulturowego regionu. Aby cyfrowe zasoby niematerialnego dziedzictwa były pełne i reprezentatywne, projekt został rozwinięty także w 2024 roku, obejmując kolejne elementy tradycyjnej kultury Karpat, takie jak dokumentacja śpiewu ludowego oraz utrwalanie lokalnych tradycji muzycznych i tanecznych.
Zrealizowane rejestracje są publikowane na kanale etnoZAGRODA na platformie YouTube oraz na stronie prowadzonej przez MCK SOKÓŁ: etnozagroda.pl. Portal ten to unikalna w skali regionu, kraju i poza jego granicami internetowa baza wiedzy o kulturze ludowej południa Polski. Biblioteka cyfrowa Karpackich Osobliwości stanowi istotne wzbogacenie treści portalu, gromadząc zarówno opracowania popularnonaukowe dotyczące dziedzictwa kulturowego, jak i audiowizualne dokumentacje tradycji wciąż żywych w terenie.
Na obecnym etapie realizacji projektu objęto dokumentacją kolejne zjawiska niematerialnego dziedzictwa kulturowego w wybranych regionach etnograficznych.
- Zarejestrowano tradycje taneczne Lachów Szczyrzyckich, Pogórzan, Górali Orawskich i Górali Babiogórskich, a w nagraniach wzięły udział zespoły regionalne.
- Tradycje muzyczne grup etnograficznych Krakowiaków Wschodnich, Łemków i Górali Podhalańskich i Górali Szczawnickich zostały zarejestrowane przy udziale kapel, których repertuar nawiązuje do archaicznych melodii regionu, uwzględniając charakterystyczne dla miejsc instrumentarium i styl muzykowania.
- Rejestracja śpiewu ludowego a cappella była kontynuowana regionach, gdzie tradycje te są wciąż żywo obecne – w regionie Lachów Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Krakowiaków Zachodnich i Górali Podhalańskich.
- Miejscowa gwara została utrwalona w regionie Lachów Limanowskich, Górali Kliszczackich, Górali Orawskich i Górali Podhalańskich.
Wszystkie działania mają na celu stworzenie jak najbardziej kompleksowego obrazu kultury ludowej Karpat oraz wzbogacenie zasobów portalu etnoZAGRODA.
W imieniu MCK SOKÓŁ zachęcamy do śledzenia projektu oraz korzystania z dostępnych zasobów!
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.