Karnawał

51. GÓRALSKI KARNAWAŁ

W dniach od 9 do 12 lutego 2023 roku w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie przyciągające na Podhale duże rzesze turystów, miłośników kultury ludowej, a przede wszystkim najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski i tancerzy z subregionów górskich.
51. Góralski Karnawał rozpocznie zgodnie z tradycją przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi. Oficjalne otwarcie 51. Góralskiego Karnawału odbędzie się w Domu Ludowym. Wystąpią: Zespół Góralski „Mali Wiyrchowianie”, a także kapele uczestniczące w przejeździe. O godz. 15.00 rozpocznie się najważniejsza część Góralskiego Karnawału – przesłuchania konkursowe grup kolędniczych, zaś o 20.00 konkursowe zmagania w tańcu zbójnickim i popisie par tanecznych.
Wieczorne spotkania z folklorem będą rozpoczynać występy zespołów regionalnych:„Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej, „Istebna” z Istebnej oraz „OwCok” z Jabłonki.
W sobotę pod Domem Ludowym odbędzie się XII Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich.
W niedzielny poranek 51. Góralski Karnawał przeniesie się na Wierch Rusiński (obok stacji narciarskiej Rusin-ski) gdzie odbędą się zawody strzeleckie o Turoniowy Róg, a także widowiskowe i budzące wiele emocji Kumoterki.
Jak zawsze Góralskiemu Karnawałowi będzie towarzyszyć wystawa twórczości ludowej, na której będzie można zobaczyć ręcznie wykonane prace z malarstwa, metaloplastyki, stroju regionalnego, haftu, kuśnierstwa, kowalstwa, rzeźby, snycerki, koronkarstwa i meblarstwa. Różnorodność prac pozwoli na spotkanie z pięknem i wyjątkowością sztuki ludowej. 
Całość wydarzenia będzie również transmitowana on-line.
51. Góralski Karnawał dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Głównym Partnerem 51. Góralskiego Karnawału jest Województwo Małopolskie.

Więcej informacji: https://goralskikarnawal.pl , https://www.facebook.com/events/485933827033762/