Kapela Jana Wochniaka

Niniejsza płyta jest dokumentacją folkloru muzycznego Ziemi Radomskiej w wykonaniu jednej z wybitniejszych kapel w regionie - Kapeli Jana Wochniaka. Jej początki sięgają około 2003 roku, kiedy to popularyzator tradycyjnej muzyki wiejskiej regionu radomskiego Tadeusz Wrzesień wyszedł z inicjatywą założenia kapeli ludowej w składzie: Aleksander Krupa (harmonia), Michał Kapturski (skrzypce) oraz Józef Lipiński (bębenek). Po dwóch latach wspólnych prób i wzajemnego zgrywania się, zespół wkroczył na „muzyczny rynek” wiejskich kapel. Niemal od razu muzykanci występujący wówczas jako Kapela Ignacego Aleksandra Krupy zdobyli główną nagrodę „Basztę” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, tym samym plasując się wśród czołowych kapel ludowych w Polsce. W 2007 roku miejsce bębnisty Józefa Lipińskiego zajął Jan Wochniak, który wkrótce objął też funkcję kierownika zespołu. Pod nazwą Kapela Jana Wochniaka muzykanci rozpoczęli współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wieniawie, która trwa do dnia dzisiejszego.                                                                                                                    

Na przestrzeni kilkunastu lat istnienia kapeli, instrumentaliści, niezależnie od swych korzeni oraz wcześniejszych doświadczeń muzycznych, zdołali wypracować szeroki repertuar tradycyjnych melodii charakterystycznych dla regionu radomskiego. Na zamieszczony na płycie materiał muzyczny składają się trójmiarowe melodie o charakterze tanecznym i pierwowzorze wokalnym, jak również te wykonywane w szybszym tempie i przeznaczone jedynie do tańca. Spośród tańców dwumiarowych w albumie usłyszeć można kilka polek. Kapela Jana Wochniaka jest laureatem wielu najważniejszych przeglądów folklorystycznych zarówno o zasięgu regionalnym jak i krajowym. Na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu muzykanci zdobyli kolejno: w 2006 roku nagrodę główną „Basztę”, w 2010 roku II miejsce,  w 2014 roku I miejsce. W 2012 roku zajęli I miejsce w XXII Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie a w 2018 roku III miejsce w IV Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Spośród licznych nagród otrzymanych w konkursach regionalnych do najważniejszych należą otrzymane dwukrotnie w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „POWIŚLAKI” w Maciejowicach „Złote Basy” (2007 i 2011 r.). W 2017 roku kapela zajęła w ww. konkursie I miejsce. Podczas Dni Kolbergowskich Mazowieckiego Przeglądu Folkloru w 2014, 2016 i 2017 roku Kapela Jana Wochniaka zajęła I miejsce, a w 2018 roku II miejsce.                                                           

Nagrań znajdujących się na płycie dokonano w studiu nagraniowym w lutym 2019 roku. Utrwalone w albumie melodie zostały wykonane w następującym zestawie instrumentów: harmonia czterorzędowa 120-basowa, skrzypce oraz bęben dwumembranowy z talerzem (baraban).      

Zawartość albumu:

 1. Oberek Walusia
 2. Polka Michałowa
 3. Oberek Stasia Niewidomego
 4. Oberek
 5. Oberek od Krzyszkowic
 6. Oberek Jana Gacy
 7. Oberek
 8. Polka
 9. Oberek od Wieniawy
 10. Oberek
 11. Polka drepciocha
 12. Oberek Stasia Lipińskiego
 13. Oberek Kiecocha
 14. Polka
 15. Oberek od Radzic
 16. Oberek
 17. Oberek Adamca