JAZZ AND | SEFARDIX Bracia Oleś & Jorgos Skolias

JAZZ AND - Cykl międzygatunkowych koncertów jazzowych.
Projekt swoją nazwą odnosi się do twórczej kolaboracji i współdziałania jazzu z innymi gatunkami muzyki. Jazz to przeniesienie rozmowy na muzykę, jako gatunek świetnie wchodzi w relacje, chętnie kolaboruje i współpracuje z różnymi gatunkami muzyki, stylistykami, a co za tym idzie światami, kulturami, językami i czasami tworząc interesujące, konfiguracje, kolektywy i konstelacje.
17.04.2021 zapraszamy na pierwszy koncert z cyklu:  SEFARDIX czyli Bracia Bartłomiej i Marcin Oleś oraz Jorgos Skolias.
Sefardix trio – laureat Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia – to klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie głosu i instrumentów, poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki. Emocje i energia płynąca ze sceny porywają słuchaczy zarówno na dużych festiwalach, jak i kameralnych koncertach.
Odwołując się do tej terminologii trio Sefardix snuje muzyczną opowieść opartą na wątkach sefardyskich, nie ogranicza się jednak jedynie do nich, zahaczając o tereny przyległe, opowiada muzyką styku kultur o opuszczeniu, namiętności, tęsknocie, ludzkich dramatach i chwilach radości. To muzyczna podróż przez stulecia, opowiadana przez współcześnie żyjących muzycznych maggidów. Podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Muzyczna fikcja oparta na faktach. Te fakty to muzyczne wątki judeo-hiszpańskie, berberyjskie, bałkańskie, marokańskie, arabsko-andaluzyjskie, czy wreszcie greckie. To tylko pozornie hermetyczna muzyka. Tak naprawdę jest uniwersalnym językiem instynktownie przyswajalnym przez słuchaczy. W połączeniu z muzyczną wirtuozerią i wielką wyobraźnią artystów daje w efekcie piękne dzieło.
Jorgos Skolias – śpiew
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja
Sobota 17.04.2021, Godz. 20.00
Koncert online, streamowany na facebooku Fundacji Pana Gara. https://www.facebook.com/fundacjapanagara
Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania. #poznanwspiera