IV Turniej Muzyków prawdziwych

Czterodniowe święto muzyki tradycyjnej w Filharmonii w Szczecinie!

 

6 września w

 Filharmonii w Szczecinie rozpocznie się święto muzyki ludowej. Już po raz czwarty odbędzie się Turniej Muzyków Prawdziwych, słynny biały gmach wypełni muzyka korzeni, a w turniejowe szranki staną najlepsi wykonawcy muzyki tradycyjnej z całego kraju.

Turniej Muzyków Prawdziwych nieprzypadkowo odbywa się w Szczecinie. To miasto doskonale pamięta, że po drugiej wojnie światowej właśnie na ziemie Pomorza Zachodniego przybyli ludzie z najróżniejszych terenów geograficznych i kulturowych, przywożąc ze sobą bagaż zwyczajów i języka wielu regionów. Szczecin stał się miejscem spotkania wielu tradycji i jest nim do dziś.

Po raz czwarty już w turniejowe szranki staną soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze i zespoły wokalno- instrumentalne. Po raz drugi odbędzie się także Turniej Tańca konkurs dla par tanecznych z własną kapelą. Wykonawcy tegorocznej edycji reprezentują 13 województw i najróżniejsze regionalne tradycje i praktyki wykonawcze.

Poza, otwartą dla publiczności, częścią konkursową, Turniej Muzyków Prawdziwych to także okazja do spotkania z kulturą ludową podczas koncertów, warsztatów, spekta

klu dla dzieci czy 

gawędy, podczas której słuchacze, za sprawą dawnych i współczesnych historii, przeniosą się do świata ludowej kultury mówionej. Publiczność Turnieju będzie miała okazję obejrzeć film „KapelMistrze” oraz pierwszy, słowacki pełnometrażowy film o losach rozbójnika, emitowany podczas koncertu „Janosik 21”. Kompozycje Kwartetu Jorgi, razem z Waldemarem Rychłym i Januszem Brychem zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie.

Otwarte warsztaty muzyki ludowej razem z Kapelą Niwińskich poprowadzą ich Mistrzowie: Maria Siwiec, Maria Pęzik, Jan Kmita, Kapela Ryszarda Piecyka i Kapela Zdzisława Kwapińskiego. Ewa Grochowska pomysłodawczyni płyty „Tutejsi” i autorka projektu „Genealogie: muzyka Pomorza Zachodniego” poprowadzi zespołami śpiewaczymi z regionu spotkanie dotyczące tradycji muzycznych Pomorza Zachodniego. Podczas trwania Turnieju będzie można obejrzeć wystawę „Oskar Kolberg (1814 - 1890) - Kompozytor. Folklorysta. Etnograf”.

Po raz kolejny otworzymy także Dom Tańca - na scenie ustawionej w holu Filharmonii wystąpią muzycy biorący udział w Turnieju, by porwać publiczność do wspólnej zabawy w rytm mazurków, oberków i innych tradycyjnych tańców. Po ogłoszeniu wyników Turnieju zabawa będzie kontynuowana w Klubie Turniejowym – Teatrze Kana.

Najmłodsi widzowie będą mogli spotkać się z tradycyjną kulturą muzyczną poprzez interaktywny spektakl Teatru Słuchaj Uchem. Kusy Janek wprowadzi widownię w świat dawnych zabaw, śpiewów i tańców.

Turniejowe zmagania zakończy finałowy koncert w niedzielę 9 września. W jego pierwszej części zaprezentują się Laureaci Turnieju- najlepsi śpiewacy, instrumentaliści, kapele, zespoły śpiewac

ze i pary taneczne. W drugiej części koncertu wystąpią zaś goście z Gruzji. Mistrzowie śpiewu polifonicznego, zespół Alaverdi, zaprezentują autentyczą gruzińską muzykę ludową, która jest jedną z najbardziej wyjątkowych tradycji muzycznych na świecie.

Koncerty Alaverdi to najkrótsza, a zarazem jedna z najpiękniejszych dróg do poznania Gruzji i jej wyjątkowej specyfiki. Tradycyjna muzyka ludowa jest jednym z najbardziej wyjątkowych skarbów tego położonego na Kaukazie kraju, a unikalna polifonia gruzińskich śpiewów wpisana została na listę arcydzieł niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Pełen program Turnieju oraz sylwetki wykonawców uczestniczących w Turniejowych przesłuchaniach dostępne są na stronie internetowej Turnieju www.turniej.filharmonia.szczecin.pl

Tymczasem zapraszamy na kanał YouTube Filharmonii, na którym można obejrzeć nagrania z przesłuchań do dwóch poprzednich edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych. Oczekiwanie na tegoroczną edycję umilą Państwu najlepsze wykonania muzyki tradycyjnej.

https://bit.ly/2wAcYuR