Huun Huur Tu w Lublinie, 31 maja 2016

HUUN-HUUR-TU - legenda gardłowego śpiewu na Operowej Sali Centrum Spotkania Kultur w Lublinie!

HUUN-HUUR-TU, zespół, który rozsławił śpiew gardłowy ma całym świecie; gwiazda najważniejszych  światowych festiwali wystąpi 31 maja w Sali Operowej w Centrum Spotkania Kultur.

Kwartet Kungurtuk został założony w 1992 roku przez Kaigal-ool Khovalyg, braci Alexandera i Sayana Bapa, oraz Alberta Kuvezina, grupa z czasem zmieniła nazwę na Huun Hurr Tu. Wykonują tradycyjne tuwińskie piosenki ludowe, ilustrujące życie w stepie. Nazwa zespołu nawiązuje do efektu promieni światła przebijających się przez chmury o wschodzie i zachodzie słońca — znajomy widok, który inspiruje gdziekolwiek tylko się pojawia.

Muzycy są silnie związani ze swoją ojczyzną Tuwą, której tradycję reprezentują. Ich muzyka  próbuje odwzorować tradycyjną tuwańską kulturę i przywołuje skojarzenia związane ze światem natury. Dźwięk, który jest znakiem firmowym zespołu wywodzi się z użycia alikwotów oraz technik śpiewu gardłowego, które zostały stworzone przez tuwińskich nomadów. Tradycyjnie były one w dużej mierze śpiewane a-cappella, ale Huun Huur Tu byli jednymi z pierwszych, którzy połączyli je z dawnymi instrumentami akustycznymi.

Pierwszy album „60 koni w moim stadzie” (1980) nagrali w Londynie i Mill Valley w Kalifornii. Kolejne ich albumy to „Lament sieroty” (1994) nagrany w Nowym Jorku i Moskwie, „Gdybym urodził się orłem” (1997) nagrany w Holandii, w którym grupa dodała do tradycyjnej ludowej muzyki bardziej współczesne tuwińskie piosenki. W 1999 zespół wydał czwarty album „Gdzie młoda trawa rośnie”, w którym po raz pierwszy użyli nie-tuwińskich instrumentów. Dwa fragmenty utworów zostały nagrane podczas jazdy konnej na tuwińskich stepach.

W 2000 roku wzięli udział w BBC Music Life. W 2001 roku powstał ich pierwszy album, w którym muzycy nagrali na tak zwaną setkę.

Od początku istnienia grupa Huun Huur Tu współpracowała z muzykami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, takimi jak Frank Zappa, Johnny „Guitar” Watson, Kodo Drummers, Moscow Art Trio, Kronos Quartet, Hazmat Modine, The Chieftains i bułgarskim, tradycyjnym chórem kobiecym Angelite.

źródło: http://www.spotkaniakultur.com/PageYWQ4ZjVkM2