Grajdół Festiwal

GRAJDÓŁ FESTIWAL 2024: RAŹNIEJ
Zapraszamy na 4. edycję Festiwalu Grajdół, która odbędzie się w dniach 13-16 czerwca 2024 r. w Bacówce nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim.
Grajdół to zaangażowany społecznie kameralny festiwal w górach przy granicy polsko-słowackiej. Cztery dni, na czas których zamieniamy łąki przylegające do beskidzkiego schroniska w plenerową galerię sztuki, strefę relaksu i przestrzeń dialogu.
W ciągu dnia siedząc wśród drzew z czołowymi polskimi naukowcami, dziennikarzami i aktywistami rozmawiamy o tym, co ważne, a wieczorami pod sceną zbudowaną z drewna bawimy się przy zróżnicowanej muzyce alternatywnej, w której pobrzmiewają folkowe echa. Tworzymy imprezę, która ma wyróżniać się głębokim kontaktem z przyrodą, atmosferą rodzinnego pikniku, bezpośrednim dostępem uczestników do artystów i gości oraz programową różnorodnością - o mocno folkowym sznycie.
Oficjalna nazwa tegorocznej edycji to “Grajdół Festiwal 2024: Raźniej”.

W tym roku wystąpią między innymi: Hańba, Bubliczki, SVAHY, Same Suki, WoWaKin, Asia Nawojska, Prababa, HrayBery/ГрайБери, Iva Sativa, Hiob Dylan i Najgorsza Kapela Świata, Gordiy Starukh, Namena Lala oraz Sw@da x Niczos.

Oprócz tego na uczestników czekają spotkania literackie, warsztaty rękodzielnicze, lokalna kuchnia zamiast foodtrucków i zapierające dech w piersiach widoki roztaczające się z Bacówki nad Wierchomlą.

Strona wydarzenia: https://www.grajdolfestiwal.pl/
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1r67fArYk

Link do zakupu biletów: https://goout.net/pl/grajdol-festiwal-2024/szgtvsw/

Historia wydarzenia

Pomysł na Grajdół narodził się gdy w pandemicznym 2020 roku uświadomiliśmy sobie jak bardzo brakuje nam dobrych spotkań z kulturą. Chcieliśmy zorganizować wydarzenie dla przyjaciół, na którym będziemy mogli cieszyć się byciem razem i wspólnym przeżywaniem muzyki na żywo. Ogniskowe folkowe grania przyciągały więcej zainteresowanych, z każdym następnym spotkaniem podesty dla instrumentalistów coraz bardziej przypominały festiwalową scenę, a na długie rozmowy w chatach przy szlaku zaczęliśmy zapraszać znajomych, którzy nie tylko potrafią opowiadać, ale przede wszystkim mają o czym. Tak na naszych spotkaniach zaczęli pojawiać się podróżnicy, naukowcy, aktywiści i dziennikarze.

Góry, muzyka odwołująca się do korzeni, ludzie otwarci na spotkanie i pociąg do wspólnego działania stały się składnikami przepisu na dobry festiwal - postanowiliśmy z tych składników coś wspólnie ugotować i poczęstować tym innych. Wychodzimy z założenia, że dzielenie się jest wartością.

Poprzednie edycje:

17-19 września 2021, Chata Magóry, Piwniczna-Zdrój

23-26 czerwca 2022, Chata Magóry, Piwniczna-Zdrój

15-18 czerwca 2023, Bacówka nad Wierchomlą, Wierchomla

Organizatorem festiwalu jest fundacja KarpatArt - grupa przyjaciół, których połączyły góry, folklor i chęć do działania. Zaczynaliśmy działać w undergroundzie organizując spotkania z kulturą w nietuzinkowych miejscach - w stodołach, na beskidzkich łąkach i przy górskich schroniskach. Dostrzegliśmy wspólnototwórczy potencjał folkloru - i wszystkiego, co się do niego odwołuje. Zobaczyliśmy, że z tym, co nas tak bardzo cieszy, możemy - a wręcz powinniśmy - wychodzić do ludzi.
Patronat medialny: Pismo Folkowe, Outdoor Magazyn, Magazyn Na Szczycie, Odkryj Beskid Sądecki, Dobry Tygodnik Sądecki, Podcast SłowiańsKości, Blog Minerva
Organizatorzy: Fundacja KarpatArt