Grajdół Festiwal

Grajdół Festiwal - najciekawsze muzyczne wydarzenie tego lata? Góry, koncerty i inspirujące spotkania. 

Już 23 czerwca rozpocznie się II edycja najwyżej położonego w Polsce festiwalu. Na uczestników czekają występy muzyczne, spotkania literackie, warsztaty artystyczne i beskidzkie zachody słońca ponad pasmem Radziejowej. 

Miłośnicy górskich wędrówek, muzyki folkowej, czytelnicy i autorzy znanych reportaży, pisarze i artyści będą wspinać się zielonym szlakiem do Chaty Magóry w Beskidzie Sądeckim. To właśnie tam, w cieniu Eliaszówki odbędzie się już II. edycja Grajdół Festiwalu, wydarzenia organizowanego przez załogę Fundacji Karpatart.

Na stronie internetowej imprezy organizatorzy piszą o swoich działaniach w następujących słowach: ,,Pracujemy na rzecz gościnności i otwartości - wartości, które są w odwrocie. Tworzymy przestrzeń do debaty o miejscu lokalności w świecie i małych działań prowadzących do wielkich zmian. Wykorzystując kulturę działamy na rzecz otwartego, sprawiedliwego i sprawczego społeczeństwa obywatelskiego”. 

Na uczestników festiwalu czeka interesujący dobór muzyki -  mieszanka grup o folkowym zabarwieniu z muzyką bałkańską, a także ukraińską.  Wystąpi m.in:  nagrodzony Paszportem Polityki zespół “Hańba!”, wykorzystujące tradycyjne instrumenty ukraińskie “Troye Zillia”, dziesięcioosobowa góralsko-rockowa kapela “Potock”, a także “Chrust”, “Hiob Dylan”, “Żmij”, “Balkanartz”, “Ignu” i “Box Anima”. 

Grajdół Festiwal jest warty uwagi również z powodu charytatywnego celu. “Ustaliliśmy, że każda edycja Grajdołu przeznaczona będzie konkretnemu tematowi. W tym roku wybór był oczywisty - będziemy rozmawiać o Ukrainie i o tym jak możemy odbudowywać to, co zostało zniszczone - nie tylko w dosłownym sensie” - mówi nam Magda Gorgoń z Fundacji Karpatart - “Oprócz zaproszenia na górę ukraińskich artystów i rzemieślników, będziemy prowadzić prelekcje z publicystami i warsztaty tradycyjnego rękodzieła, ale najważniejsza wydaje nam się współpraca, którą nawiązaliśmy z Fundacją Nasz Wybór, dzięki której przekazujemy 20% kwoty ze sprzedaży na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce”. 

Esencją festiwalu jest jego charakterystyczna lokalizacja. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć prawdziwego odpoczynku od zgiełku miasta i informacyjnego szumu. Brak zasięgu zostaje zrekompensowany zapierającymi dech w piersiach górskimi widokami, snem pod namiotem i górską wędrówką. Nie lada wyzwaniem dla organizatorów jest brak utwardzonej drogi - cały sprzęt wwożony jest za pomocą terenówek. 

Festiwal od podstaw został stworzony własnymi rękami - zarówno organizatorów jak i grupy lokalnych wolontariuszy. Tutaj scena powstała ze stodoły na siano, galeria sztuki rośnie pośród drzew, a gastronomię zapewnia koło gospodyń wiejskich. 

"Grajdół Festiwal to wydarzenie, które powstało z pasji. Nie jest nastawiony na zysk, a jego dużym atutem zawsze pozostanie kameralność” - mówi jeden z uczestników poprzedniej edycji. 

Nie możemy doczekać się Grajdół Festiwalu i już myślimy co spakować do górskiego plecaka.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/grajdolfest  ,  http://www.grajdolfestiwal.pl/