Góralskie tradycje - archiwalne wideo

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych materiałów wideo prezentujących góralskie zwyczaje i tradycje z lat 70. I 80. Materiały są udostępnione w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.” Są to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. i 80. dostępne za darmo online.
 
 
 
Audycja z cyklu „Z teki Adolfa Dygacza”, w której prezentowane są zwyczaje i obyczaje góralskie. W tym odcinku o zbójnictwie, jako radykalnym ruchu społecznym i formie walki chłopów polskich przeciwko uciskowi feudalnemu. Rozwój zbójnictwa nastąpił w Polsce w XVII - XVIII wieku, a jego kres związany jest z rozpadem pańszczyzny, w okresie Wiosny Ludów. Zbójnictwo było inspiracją samorodnej twórczości zbójnickiej, która znalazła mocny wyraz w ludowym malarstwie na szkle, w przysłowiach i opowieściach, a zwłaszcza pieśniach i tańcu. W tle opowieści Adolfa Dygacza zespół góralski tańczy i wykonuje pieśń "Tatry nasze, piękne góry."
 
 
Trwa Góralski Karnawał w Bukowinie, tradycyjna impreza przyciągająca pod Tatry tysiące turystów. Imprezie towarzyszą miedzy innymi: śpiewy i tańce ludowych zespołów, występy kolędników, zawody kumoterek, skiring, kulig i wiele innych atrakcji. W audycji prezentacja fragmentu występu dziecięcego zespołu kolędników "Orawa" z Lipnicy Wielkiej. Opiekun zespołu Ludwik Młynarczyk opowiada o charytatywnym aspekcie występu jego podopiecznych. Organizatorzy imprezy przedstawiają cele i korzyści płynące z organizacji przedsięwzięcia. Fragment występu zespołu "Harnasie" prezentującego taniec zbójnicki. Prezes Związku Podhalan i członek znanego zespołu "Polaniorze" opowiadają o specyfice i odbiorze przez publiczność wykonania tego tańca. Obszerny fragment wyścigu kumoterek. Audycję zamyka występ zespołu muzycznego z Porąbki.
 
 
Rejestracja przebiegu cyklicznej imprezy w Bukowinie Tatrzańskiej - Karnawału Bukowińskiego. Gospodarze konkursu zapowiadają występ dziecięcego zespołu z Orawy w charakterze kolędników. Opiekun i założyciel Ludwik Młynarczyk opowiada o działalności jego zespołu. Zespół folklorystyczny z Jurgowa wykonuje taniec zbójnicki. O genezie tańca góralskiego opowiada członek znanego zespołu "Polaniorze". Fragmenty wyścigu kumoterek i pokazy tańców góralskich. Wypowiedzi do kamery turystów - uczestników karnawału.
 
 
Audycja z cyklu „Zwyczaje i obrzędy”. Uroczyste wyjście pasterzy ze stadem owiec na wypas na górskich halach. Wspomnienie gazdy o dawnych czasach, gdy ze wszystkich gospodarstw schodziły się owce w jedną grupę i szły pod opiekę bacy i juhasów. Rytuały towarzyszące temu wydarzeniu. Przyprawianie dzwonków, mówienie bacowskich pacierzy, palenie gałązek jodłowych i okadzanie nimi stada, posypywanie popiołem siekiery i łańcucha, żeby się owce nie rozchodziły, kropienie owiec święconą wodą dla odegnania złych duchów. Przybycie stada na halę, przygotowanie szałasu i zagrody dla owiec, rozpalenie watry. Tradycyjny śpiew i taniec góralski.
 
 
Reportaż z cyklicznego wydarzenia w Zakopanem, jakim jest Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W 1981 roku przypadła XIV edycja tego festiwalu. W sierpniu każdego roku Zakopane zamienia się w kolorową stolicę tańca, śpiewu i zabawy. Do miasta zjeżdżają folklorystyczne zespoły z różnych stron świata, aby walczyć o jedno z trofeów festiwalu, czyli "Złotą Ciupagę". 
 
 
Dokument z cyklu „Zwyczaje i obrzędy”. Tradycyjne wesele góralskie, odbywające się w małopolskiej wsi Jurków koło Limanowej. Zwyczaje i obrzędy związane z przejściem pary młodej ze stanu wolnego w związek małżeński. Przygotowanie panny młodej, przybycie pana młodego z drużbami i gośćmi, błogosławieństwo rodziców, barwny przejazd do kościoła, powitanie pary młodej w domu weselnym. Przyśpiewki i tańce w wykonaniu starostów, drużbów, swatów i chrzestnych. Cepiny czyli rytuał ściągnięcia wianka z głowy pani młodej i założenia w to miejsce czepca. Udział Zespołu Regionalnego „Jurkowianie”.
 
 
 
Dział: