Globaltica 2018

Festiwal Kultur Świata Globaltica 25 -29 lipca 2018

To już XIV edycja festiwalu Festiwal Kultur Świata, który odbędzie się w pięknym, historycznym, nadmorskim parku Kolibki, w Gdyni.

Jak co roku, zapraszamy na koncerty odbywające się na: scenie głównej, kameralnej i w namiocie; oraz pokazy filmowe, spotkania autorskie, kulinaria z całego świata i aktywności dal dzieci.

Na festiwalu wystąpią:

SOFIANE SAIDI & MAZALDA (Algieria), Duża scena, 27 lipca bilet 35 zł

Raï to rodzaj popularnej algierskiej muzyki, która powstała w latach dwudziestych XX wieku w portowym mieście Oran i która sprzeciwiała się akceptowanym obyczajom artystycznym i społecznym. Nowa „elektro-maghrebska” wizja tego gatunku autorstwa Sofiane'a Saidi, łączy orientalną tradycję i elementy współczesne z pełnym energii i kolorytu brzmieniem grupy Mazalda.

http://sofianesaidi.com   www.mazalda.net   https://youtu.be/HM6BGVLVeQc

ARVVAS (Laponia / Norwegia), Duża scena, 28 lipca, bilet 25 zł

Jedną z najbardziej charakterystycznych form wyrazu artystycznego w kulturze Saamów jest joik - tradycyjny rodzaj pieśni i technika wokalna zarazem, która stała się inspiracją dla grupy Arvvas, będącej owocem współpracy lapońskiej wokalistki Sary Marielle Gaup oraz norweskiego basisty i wokalisty Steinara Raknesa. Ich twórczość to mieszanka joika, Americany i elementów jazzu.

www.facebook.com/arvvasmusic/      https://youtu.be/JJxP6BS59Nc

KAPELA NIWIŃSKICH (Polska), Namiot, 25 lipca, wstęp wolny

Członkowie grupy to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. W repertuarze który zaprezentują na potańcówce mają m.in. wiejskie oberki, ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, walczyki i wolne.

www.facebook.com/kapelaNiwinskich/               https://youtu.be/8AOyEL0E1yM

Mu Mbana (Gwinea Bissau) 26 lipca, Stara Wozownia, bilet 20 zł

Pieśniarz, poeta, kompozytor, multiinstrumentalista, zaprezentuje swoją uduchowioną i pełną poetyki twórczość, która bazuje na brzmieniu jego delikatnego, aksamitnego głosu i dźwiękach tradycyjnych instrumentów.

https://youtu.be/DmnLY28PpfE

Huun Huur Tu (Republika Tuwy, Rosja) 27 lipca, Duża scena, bilet 35 zł

Mistrzowie alikwotowego śpiewu gardłowego, prezentujący muzykę silnie inspirowaną tradycją regionu poł. Syberii, przy akompaniamencie instrumentów tradycyjnych: strunowych i perkusyjnych.

https://youtu.be/0AeLTASHvoA

Chico Trujillo (Chile) 28 lipca, Duża scena, bilet 35 zł

Mieszanka muzyki latynoamerykańskiej, rocka i elementów ska. Zespół dający żywiołowe, pełne energii koncerty. Solidna sekcja dęta oraz pełne pasji i radości życia wykonanie, porywa każdą publiczność od Ameryki Łacińskiej, przez Europę do Japonii.

https://youtu.be/6G3ahdw5Y7g

DUO SABÎL: Ahmad Al Khatib & Youssef Hbeisch, (Palestyna), 26 lipca, Stara Wozownia, bilet 20 zł

Hipnotyczne połączenie dźwięków lutni oud i instrumentów perkusyjnych jako kwintesencji arabskiego dziedzictwa muzycznego.

www.youtube.com/watch?v=KX_mx03MBRU

Adam Strug, (Polska), 27 lipca, Duża scena, bilet 35 zł

Lirycznyczne pieśni zanurzone w polskiej muzyce tradycyjnej oraz melodyce Bliskiego Wschodu.

https://youtu.be/HulJEJt8e3U

GILI YALO (Etiopia/ Izrael), 28 lipca, Duża scena, bilet 35 zł

To żywiołowa muzyczna mieszanka, łącząca etiopskie korzenie artysty z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz.

www.youtube.com/watch?v=j6ZJCODKd6k
 

MOONLIGHT BENJAMIN (Haiti) 27 lipca, Duża Scena, bilet na cały dzień - 35 zł

Voodoo jest religią synkretyczną, która łączy katolicyzm z tradycyjnymi wierzeniami afrykańskimi. Ten silny haitański kult stał się inspiracją dla wyjątkowej wokalistki i autentycznej kapłanki voodoo.

Muzyka Moonlight to energetyczna i oryginalna fuzja karaibskich melodii i rytmów voodoo, oraz ostrego, inspirowanego blues-rockiem lat 70-tych, brzmienia – jest to transowe voodoo w nowym, wybuchowym stylu!

 

ELIDA ALMEIDA (Wyspy Zielonego Przylądka) 28 lipca, Duża Scena, bilet na cały dzień - 35 zł

Młoda i utalentowana wokalistka z wyspy Santiago, wykonująca tradycyjne melodie archipelagu. Elida oczarowuje słuchaczy, promieniując szczerością głosu pełnego radości i nostalgii zarazem.

Pięknymi, subtelnymi aranżacjami wspiera ją gitarzysta Hernani Almeida.

Jej styl - pełen międzykulturowych odniesień i elementów muzyki wysp Atlantyku – jest niezmiernie uniwersalny, a jednocześnie doskonale ukazujący to, co obecnie dzieje się na kabowerdyjskiej scenie muzycznej.

 

ERIC TRITON (Mauritius) 29 lipca, scena w namiocie/scena plenerowa, wstęp wolny

Leworęczny wirtuoz gitary z małej wyspy Mauritius, tworzący „kreolskie bluesy", inspirowane indyjską i afrykańska tradycją.Tworzy uduchowione pieśni zaangażowane społecznie, jednocześnie ujawniając w swoich narracjach wzloty i upadki natury ludzkiej.

Usłyszymy głęboki, pełen charyzmy głos Trytona wraz z akompaniamentem mistrza tabli Shakti Shane Ramchurn'a. Wspólnie tworzą wielokulturową muzykę Mauritiusa, którą określają mianem Afroriental Blues.

 

OXUS ENSEMBLE (Uzbekistan) 29 lipca, scena w namiocie, wstęp wolny

Oddani strażnicy unikalnego muzycznego dziedzictwa Uzbekistanu, łączą tradycyjne podejście do muzyki z innowacyjnymi aranżacjami klasycznych kompozycji.

Bazują na instrumentarium charakterystycznym dla kultury muzycznej Azji Centralnej wykonując szeroką gamę tradycyjnych melodii i pieśni ludowych. Muzykom towarzyszyć będzie tancerka - Sitora Ziyoeva - młoda i utalentowana postać na współczesnej scenie tradycyjnego tańca Uzbekistanu.

więcej o biletach i karnetach: www.globaltica.pl/bilety

więcej o artystach: www.globaltica.pl