Festiwal Kultur Świata Globaltica 25 -29 lipca 2018
To już XIV edycja festiwalu Festiwal Kultur Świata, który odbędzie się w pięknym, historycznym, nadmorskim parku Kolibki, w Gdyni.
Jak co roku, zapraszamy na koncerty odbywające się na: scenie głównej, kameralnej i w namiocie; oraz pokazy filmowe, spotkania autorskie, kulinaria z całego świata i aktywności dal dzieci.
Na festiwalu wystąpią:
SOFIANE SAIDI & MAZALDA (Algieria), Duża scena, 27 lipca bilet 35 zł
Raï to rodzaj popularnej algierskiej muzyki, która powstała w latach dwudziestych XX wieku w portowym mieście Oran i która sprzeciwiała się akceptowanym obyczajom artystycznym i społecznym. Nowa „elektro-maghrebska” wizja tego gatunku autorstwa Sofiane'a Saidi, łączy orientalną tradycję i elementy współczesne z pełnym energii i kolorytu brzmieniem grupy Mazalda.
http://sofianesaidi.com www.mazalda.net https://youtu.be/HM6BGVLVeQc
ARVVAS (Laponia / Norwegia), Duża scena, 28 lipca, bilet 25 zł
Jedną z najbardziej charakterystycznych form wyrazu artystycznego w kulturze Saamów jest joik - tradycyjny rodzaj pieśni i technika wokalna zarazem, która stała się inspiracją dla grupy Arvvas, będącej owocem współpracy lapońskiej wokalistki Sary Marielle Gaup oraz norweskiego basisty i wokalisty Steinara Raknesa. Ich twórczość to mieszanka joika, Americany i elementów jazzu.
www.facebook.com/arvvasmusic/ https://youtu.be/JJxP6BS59Nc
KAPELA NIWIŃSKICH (Polska), Namiot, 25 lipca, wstęp wolny
Członkowie grupy to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. W repertuarze który zaprezentują na potańcówce mają m.in. wiejskie oberki, ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, walczyki i wolne.
www.facebook.com/kapelaNiwinskich/ https://youtu.be/8AOyEL0E1yM
Mu Mbana (Gwinea Bissau) 26 lipca, Stara Wozownia, bilet 20 zł
Pieśniarz, poeta, kompozytor, multiinstrumentalista, zaprezentuje swoją uduchowioną i pełną poetyki twórczość, która bazuje na brzmieniu jego delikatnego, aksamitnego głosu i dźwiękach tradycyjnych instrumentów.
Huun Huur Tu (Republika Tuwy, Rosja) 27 lipca, Duża scena, bilet 35 zł
Mistrzowie alikwotowego śpiewu gardłowego, prezentujący muzykę silnie inspirowaną tradycją regionu poł. Syberii, przy akompaniamencie instrumentów tradycyjnych: strunowych i perkusyjnych.
Chico Trujillo (Chile) 28 lipca, Duża scena, bilet 35 zł
Mieszanka muzyki latynoamerykańskiej, rocka i elementów ska. Zespół dający żywiołowe, pełne energii koncerty. Solidna sekcja dęta oraz pełne pasji i radości życia wykonanie, porywa każdą publiczność od Ameryki Łacińskiej, przez Europę do Japonii.
DUO SABÎL: Ahmad Al Khatib & Youssef Hbeisch, (Palestyna), 26 lipca, Stara Wozownia, bilet 20 zł
Hipnotyczne połączenie dźwięków lutni oud i instrumentów perkusyjnych jako kwintesencji arabskiego dziedzictwa muzycznego.
www.youtube.com/watch?v=KX_mx03MBRU
Adam Strug, (Polska), 27 lipca, Duża scena, bilet 35 zł
Lirycznyczne pieśni zanurzone w polskiej muzyce tradycyjnej oraz melodyce Bliskiego Wschodu.
GILI YALO (Etiopia/ Izrael), 28 lipca, Duża scena, bilet 35 zł
To żywiołowa muzyczna mieszanka, łącząca etiopskie korzenie artysty z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz.
www.youtube.com/watch?v=j6ZJCODKd6k
MOONLIGHT BENJAMIN (Haiti) 27 lipca, Duża Scena, bilet na cały dzień - 35 zł
Voodoo jest religią synkretyczną, która łączy katolicyzm z tradycyjnymi wierzeniami afrykańskimi. Ten silny haitański kult stał się inspiracją dla wyjątkowej wokalistki i autentycznej kapłanki voodoo.
Muzyka Moonlight to energetyczna i oryginalna fuzja karaibskich melodii i rytmów voodoo, oraz ostrego, inspirowanego blues-rockiem lat 70-tych, brzmienia – jest to transowe voodoo w nowym, wybuchowym stylu!
ELIDA ALMEIDA (Wyspy Zielonego Przylądka) 28 lipca, Duża Scena, bilet na cały dzień - 35 zł
Młoda i utalentowana wokalistka z wyspy Santiago, wykonująca tradycyjne melodie archipelagu. Elida oczarowuje słuchaczy, promieniując szczerością głosu pełnego radości i nostalgii zarazem.
Pięknymi, subtelnymi aranżacjami wspiera ją gitarzysta Hernani Almeida.
Jej styl - pełen międzykulturowych odniesień i elementów muzyki wysp Atlantyku – jest niezmiernie uniwersalny, a jednocześnie doskonale ukazujący to, co obecnie dzieje się na kabowerdyjskiej scenie muzycznej.
ERIC TRITON (Mauritius) 29 lipca, scena w namiocie/scena plenerowa, wstęp wolny
Leworęczny wirtuoz gitary z małej wyspy Mauritius, tworzący „kreolskie bluesy", inspirowane indyjską i afrykańska tradycją.Tworzy uduchowione pieśni zaangażowane społecznie, jednocześnie ujawniając w swoich narracjach wzloty i upadki natury ludzkiej.
Usłyszymy głęboki, pełen charyzmy głos Trytona wraz z akompaniamentem mistrza tabli Shakti Shane Ramchurn'a. Wspólnie tworzą wielokulturową muzykę Mauritiusa, którą określają mianem Afroriental Blues.
OXUS ENSEMBLE (Uzbekistan) 29 lipca, scena w namiocie, wstęp wolny
Oddani strażnicy unikalnego muzycznego dziedzictwa Uzbekistanu, łączą tradycyjne podejście do muzyki z innowacyjnymi aranżacjami klasycznych kompozycji.
Bazują na instrumentarium charakterystycznym dla kultury muzycznej Azji Centralnej wykonując szeroką gamę tradycyjnych melodii i pieśni ludowych. Muzykom towarzyszyć będzie tancerka - Sitora Ziyoeva - młoda i utalentowana postać na współczesnej scenie tradycyjnego tańca Uzbekistanu.
więcej o biletach i karnetach: www.globaltica.pl/bilety
więcej o artystach: www.globaltica.pl