Gdańsk Siesta Festival

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat?
7 - 11 w
rześnia 2022 
Stary Maneż: strefa Czujesz Klimat?, Filharmonia Bałtycka, Piwnica Rajców i Klub Parlament

Dwunasta edycja festiwalu muzyki szczęśliwej w Gdańsku z samymi nowościami: dziękujemy serdecznie poprzedniemu sponsorowi i radujemy się ogromnie mając u boku Drogerie Rossmann i akcję uczulającą wszystkich na niezwykle gorący temat ocieplenia klimatycznego. Czujesz Klimat?

Po raz pierwszy do Polski przybywa Juanita Euka i ona rozpocznie Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? ‘22. Juanita łączy tango z salsą, elektronikę z naturalnymi brzmieniami z Konga czy Peru. Być może znają Państwo jej przebój wykorzystany choćby w serialu Killing Eve, a być może zechcą poznać ją i jej muzykę bliżej już 7 września w strefie „Czujesz Klimat?” podczas koncertu w Starym Maneżu już 7 września 2022 roku o godzinie 19:00

Bywalcy festiwalu uwielbiają gdańskie Noce Fado, które od pierwszej edycji przybliżają nam artystów lizbońskich tawern i zaułków Alfamy. W tym roku Noce Fado należeć będą do Diany Vilarinho.

Artystka rozpoczęła swą drogę fado już w wieku lat dziewięciu, a jako piętnastolatka została rezydentką jednego z lizbońskich Domów Fado. Teraz dodaje do tych osiągnięć następne: zwycięstwo na festiwalu Grande Noite do Fado, fantastyczne przyjęcie na największym festiwalu fado w Portugalii Caixa Alfama Lisboa, występy w Teatro São Luiz, Teatro Tivoli i Cinema São Jorge czy na Festiwalu Noches de Fado, Divas w Asturii. Zaś najczęściej można ją usłyszeć w Domu Fado Tasca do Chico. Na album Diany utwory pisał m.in. producent i słynny pieśniarz Ricardo Ribeiro oraz jedna z największych dziś artystek gatunku, Carminho.

Diana Vilarinho wystąpi po raz pierwszy w Polsce na trzech koncertach Nocy Fado w ramach Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2022 w Piwnicy Rajców w czwartek 8 września o 20:00, w piątek 9 i w sobotę 10 września o 22:00.

Wieczorne festiwalowe soboty to zazwyczaj pieśni z Wysp Zielonego Przylądka i tym razem będzie nie inaczej: na dwóch koncertach w Filharmonii na Ołowiance o 17:00 i o 20:00 wystąpi nie kto inny jak Tito Paris, a jego gościem będzie Anna Maria Jopek – słuchacze edycji wcześniejszych mogą mieć swoje wspomnienia z dwóch poprzednich wizyt Tito na festiwalu muzyki szczęśliwej, a ci z Państwa, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w koncertach Tito mają niebywałą okazję, by owe zaległości nadrobić. Zatem największa obecnie gwiazda muzyki kabowerdyjskiej, twórca znakomitej części repertuaru Cesarii Evora czy Marizy 10 września o 17:00 i o 20:00 tylko dla nas.

Natomiast 11 września w Filharmonii Bałtyckiej fado i jego osobiste interpretacje w wykonaniu Joao de Souzy z nie byle jakimi gośćmi bo z Dorotą Miśkiewicz, Natalią Grosiak, Olą Jas i kochanymi na całym świecie współczesnymi awangardzistami Bastarda Trio.

Portugalski artysta uosabia to, co na Gdańsk Siesta Festival najważniejsze: spotkanie, przenikanie się kultur, most między dwiema odległymi krawędziami Europy. Czeka nas zatem wielka gala portugalskiej i polskiej muzyki. Dla znawców tematu nie jest bowiem zaskoczeniem, że te dwa światy idealnie się uzupełniają, przeplatają, dopowiadają w swoich melancholiach.

Ósmym i ostatnim wydarzeniem festiwalu będzie tradycyjna już afrykańska fiesta w Klubie Parlament. 11 września o 22:00 po raz pierwszy w Polsce wystąpi Remna - kompozytor, producent, songwriter i pieśniarz w jednej osobie. Otwierał koncerty Ayo, Lokua’y Kanza i samego Youssou ‘N’Dour’a podczas jego tournée.

Moim kręgosłupem jest Aftryka, ciałem – reszta świata” mówi o sobie i określa się jako poetę, a swoje pieśni traktuje niczym obrazy opisujące otaczający nas świat. A skoro Remna ma już doświadczenie w rozpoczynaniu koncertów takich artystów, to jesteśmy przekonani, że jego koncert wieńczący dwunastą edycję Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? będzie niezwykłym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników, do czego zachęcamy serdecznie.
Bilety na festiwalowe wydarzenia w ebileteriach.

Więcej informacji:

http://www.siestafestival.pl

https://www.facebook.com/Siesta-Festival-194867470540950

Dział: