#folkwdomu

AKCJA #FOLKWDOMU RADIOWEGO CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, CZYLI POLSKIE RADIO ODDAJE ANTENĘ ARTYSTOM

Wielu muzyków dotknęły konsekwencje epidemii COVID-19. Dziś, gdy nie ma możliwości organizowania koncertów, festiwali, sesji nagraniowych, mają oni problem z kontynuowaniem pracy i utrzymaniem siebie i swoich rodzin. Aby umożliwić artystom podzielenie się swoimi doświadczeniami, Polskie Radio uruchomiło inicjatywę #folkwdomu, dzięki której artyści w audycjach Radiowego Centrum Kultury Ludowej mogą prezentować utwory powstające w izolacji i opowiadać o swoich przeżyciach. – To zaproszenie do muzycznej rozmowy ze słuchaczami radia. Oprócz utworów nawiązujących do muzyki tradycyjnej mogą oni posłuchać przede wszystkim samych artystów, którzy opowiedzą o swoich inspiracjach, sposobach pracy, emocjach i problemach towarzyszących izolacji – mówi Aleksandra Tykarska z RCKL, autorka pomysłu akcji.

Pomaga nam wyrazić emocje, odprężyć się i jednoczy, nawet na odległość. Bez muzyki – tej słuchanej, ale i tworzonej samemu czy wspólnie z bliskimi, trudno byłoby nam przetrwać czas izolacji. A muzyka to artyści, którzy ją tworzą. I to właśnie im chcemy oddać głos w naszych audycjach – mówi Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej, który dodaje, że do akcji #folkwdomu może się przyłączyć każdy, kto wykonuje muzykę tradycyjną czy folkową.

Audycje Radiowego Centrum Kultury Ludowej od zawsze były otwarte dla twórców i służą jako platforma wymiany idei artystycznych i prezentowania cennej twórczości, czasem bardzo trudno dostępnej i niszowej, czasem eklektycznej i popularnej. Za każdą z tych propozycji stali i stoją artyści konkretne osoby – dodaje Hanna Szczęśniak z RCKL. Dziennikarka podkreśla, że akcja ma na celu uświadomienie, z jakimi problemami już teraz mierzą się muzycy i jakie wyzwania czekają ich w przyszłości.

Dlatego – w myśl akcji Polskiego Radia o wspieraniu polskich muzyków – w czwartek 16 kwietnia Radiowe Centrum Kultury Ludowej uruchomiło nową inicjatywę #folkwdomu. Od tej pory zamknięci w domach artyści mogą dzielić się swoją muzyką i opowieściami w audycjach RCKL na antenach: Jedynki, Dwójki oraz Polskiego Radia Dzieciom, bo – jak mówi Hanna Szczęśniak: Pamiętamy o najmłodszych, których kwarantanna również bardzo dotyka. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom będziemy w ważny dla dzieci i rodziców sposób rozmawiać o czasie przymusowo spędzanym w domu. Wszystkich artystów, którzy nagrywają z dziećmi bądź czują, że ich muzyka jest przyjazna najmłodszym odbiorcom, zachęcamy do nadsyłania dodatkowego utworu.

Zgłoszenia i piosenki utrzymane w stylistyce folku i muzyki tradycyjnej można przysyłać na adres: rckl@polskieradio.pl.

Więcej: rckl.polskieradio.pl oraz na fanpage’u RCKL na Facebooku.

Dział: