Folkowisko

To Folkowiska w Gorajcu już niewiele dni!  (11-14 lipca)
W tegorocznej edycji festiwalu przewodnim Folkowiska 2019 są „Dziady”.
 
Chodzący od wsi do wsi wędrowiec przynosił ludziom dawne legendy i nowe wiadomości, zarówno ważne treści ubrane w muzykę, jak i tajemnice przekazywane szeptem. Razem z nim wędrowały melodie i wątki opowieści. Dzięki dziadom, kultury mieszały się i nagle pieśni z jednego krańca kontynentu można było odnaleźć w niespodziewanym miejscu daleko od miejsca ich powstania. Dziad stanowił też łącznik z innym światem, tym po śmierci.   
Wędrowny bajarz to najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel kultury mówionej, zapomnianej dziś (ale czy do końca?) sztuki opowiadania. Mieszkańcy wsi z zachwytem i zdziwieniem słuchali dziada, który opowiadał o dalekich stronach czy o świętych miejscach.
A w szerszym sensie dziady, jak u Mickiewicza, to nasi przodkowie. I do nich się zwrócimy, postaramy się przywołać ich czasy, ich muzykę i kultu.
 
Znamy już gwiazdy, które przez cztery dni będą grały dla folkowiczan. Wśród nich znajdą się:
Hańba, Sviatyj, Żywiołak, Meninas Duo, Olica, Joryj Kłoc, Pablopavo i Ludziki, Kapela Ludowa Nad Brusienką, Dziady Kazimierskie, Niezapominajki, Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Vox Angeli Małe Piwko, Markowianie z Markowej. Pierwszy raz na Folkowisku pojawii się zespół z Chorwacji:Ogenj – na Folkowisku zawsze jest sporo ognia, ale takiego z Chorwacji jeszcze nie mieliśmy! Ogenj miesza rock’n’rolla, punk i liryczny śpiew w dialekcie kajkavskim! Do typowo punkowych brzmień dorzucają bałkańskie instrumenty jak tamburitza czyli rodzaj mandoliny oraz skrzypce. Szykuje się z z tego wybuchowa mieszanka na Folkowisku!
W piątek w Dzieciowiosce zagrają Czereśnie. Śpiewać będą  o zagadnieniach ważnych dla dzieci i dorosłych – przyrodzie, zawodach, i problemach ekologicznych.
Leśne Licho – to teatr ognia i tańca. Są częścią Folkowiska, bo i tu się poznali i zaczęli wspólnie tworzyć. Wprowadzają magię w Folkowisko, a ich taniec rozgrzewa do czerwoności!
 
Niecodzienne warsztaty są częścią Folkowiska. W tegorocznej edycji odbędą się specjalne czterodniowe warsztaty liry korbowej, na które trzeba wcześniej się zapisać: http://folkowisko.pl/warsztaty-bardzo-dziadowskie-dolacz/

Jeżeli jeszcze nie masz karnetu śpiesz się! Ilość jest ograniczona, a dostępne są na stronie http://folkowisko.pl/karnety/