Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Serdecznie zapraszamy na festiwal!

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2017 „Nurty-Wiry-Wisła”

17 – 22 kwietnia 2017

W Poniedziałek Wielkanocny rusza ósmy już, wiosenny festiwal Wszystkie Mazurki Świata – tygodniowe święto muzyki tradycyjnej z różnych regionów Polski. W wielu miejscach Warszawy będzie można do woli słuchać, tańczyć, grać i śpiewać, praktykować muzykanckie rzemiosło pod okiem wiejskich mistrzów, podpatrywać jak powstają tradycyjne instrumenty. Nie zabraknie też muzyki gości z zagranicy.

Główny koncert tegorocznej edycji festiwalu nosi tytuł „Muzyka Wisły”. Zgromadzi wykonawców z regionów leżących wzdłuż rzeki, od Beskidu Śląskiego aż po Kujawy. Zabrzmią melodie pasterskie od strony górskich źródeł i powolne kujawiaki od Torunia, powiślaki i zawiślaki ze środkowego biegu, tańce flisaków i piosenki warszawskich przedmieść. Krzysztof Trebunia-Tutka, Wałasi, kapela Niwińskich, Heniek Małolepszy i inni wykonawcy będą wędrować z prądem i pod prąd, reaktywując „muzykę Wisły”.  (Centralna Biblioteka Rolnicza, piątek, 22 kwietnia).

Warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach, od początku istnienia festiwalu stanowią jego dominującą część. W tym roku oferta warsztatów jest tak szeroka, że można mówić o powołaniu w Warszawie cyklicznego Uniwersytetu Mazurkowego. Prowadzonych będzie ok. 50 klas – tańca (dla zaawansowanych i początkujących, z Polski centralnej, południowej, ze Szwecji, z Norwegii), śpiewu (przyśpiewkowego z Radomskiego, wielogłosowego z Podlasia i z Ukrainy), kilka różnych klas gry na skrzypcach, harmonii i innych instrumentach. Od wtorku rano, do soboty po południu każdy może zdobywać podstawy do praktykowania muzyki tradycyjnej.

Festiwal rozpocznie otwarta, wielkanocna impreza przy kościele pokamedulskim w Lasku Bielańskim (17 kwietnia, ul. Dewajtis 3), gdzie do tańca zagra znana w Polsce i na świecie kapela Janusz Prusinowski Kompania, a polifoniczne pieśni ukraińskie zaśpiewa zespół More. Następnie festiwal przeniesie się na Krakowskie Przedmieście do Centralnej Biblioteki Rolniczej, gdzie we wtorek (18 kwietnia), odbędzie się koncert laureatów konkursu Stara Tradycja - jest ich aż trzynastu. Energia młodych i bardzo młodych wykonawców z całej Polski, bo to do nich adresowany jest konkurs, różnorodność regionów i osobowości muzycznych gwarantują wyjątkowe wydarzenie.

Koncert „Opoczno stolicą oberka” (środa, 19 kwietnia) wypełni muzyka do tańca, którą przywiozą znakomite kapele z okolic Opoczna. Będzie okazją do poznania niejednorodnej muzyki tego regionu. Obok nich zagra zespół Odpoczno, który opiera się na opoczyńskim repertuarze, jednocześnie łącząc współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania.

Zupełnie inne, archaiczne brzmienia przywoła koncert „Pieśni wiosny, pieśni lata” (czwartek, 20 kwietnia). Dawny, głównie kobiecy repertuar przedstawi zespół Z lasu (obrzędowe pieśni z Polesia) oraz wykonawcy ze wschodniej Polski, z Ukrainy i z Rosji. Śpiewaczki starszego pokolenia z Podlasia i z Ukrainy zapewnią niepowtarzalny, naturalny klimat. Instrumentarium moskiewskiego zespołu Repei to różnego rodzaju rosyjskie fletnie Pana, z piszczałkami z łodyg różnej grubości. Muzyka, którą Repei na nich wykonuje to zarówno tradycyjne pieśni jak i współczesne kompozycje.

Najbardziej barwne wydarzenie festiwalu, sobotnie Targowisko Instrumentów (22 kwietnia, Forteca, ul. Zakroczymska 12) przyciąga coraz więcej twórców z całej Polski i Europy. Fujarki, harmonie, liry, cymbały, ligawy, skrzypce, bębny, dudy, gliniane ptaszki znajdują nabywców i użytkowników. Oprócz stoisk, przez cały dzień toczą się tu koncerty, prezentacje, opowieści. W tym roku te działania poszerzone będą o Pracownię Targowiska Instrumentów, w której twórcy instrumentów przez trzy dni będą pracować, demonstrować, doradzać i tłumaczyć. Zarówno w trakcie Targowiska jak i przez cały tydzień oferowana będzie przestrzeń muzyczno – teatralna dla dzieci, czyli Małe Mazurki.  

Finał festiwalu to, jak co roku, sobotnia Noc Tańca (Forteca, 22 kwietnia) - zabawa do białego rana przy muzyce najlepszych kapel wiejskich z różnych stron Polski oraz wschodzących gwiazd muzyki tradycyjnej. Zagrają m.in. kapela Maliszów, Tęgie Chłopy, orkiestra Sentymentalna, goście z Hiszpanii i Skandynawii, kapele warszawskie i wielu, wielu innych.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku i  od tego czasu odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Celem festiwalu jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Każda edycja festiwalu realizowana jest poprzez szereg działań, w które angażują się wiejscy wykonawcy starszego pokolenia, profesjonalni muzycy i młode pokolenia entuzjastów muzyki tradycyjnej. Udział tych różnorodnych grup i niezwykła atmosfera spotkania sprawia, że festiwal przyciąga coraz szerszą polską i zagraniczną publiczność.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowano przez m. st. Warszawa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Ceny biletów:

koncerty 20-25 zł, Noc Tańca 30 zł, warsztaty - 5 -10 zł wejście, Targowisko Instrumentów 10 i 5 zł. Na koncerty i warsztaty osoby do lat 16 i emeryci – wstęp wolny. Poniedziałek Mazurkowy, klub festiwalowy - wstęp wolny. Karnet na wydarzenia 110 zł, na warsztaty 50 zł.

Miejsca festiwalu:

Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66, Forteca Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12, Okolice kościoła pokamedulskiego, ul. Dewajtis 3, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Ambasada Muzyki Tradycyjnej, ul. Jazdów 3/20, Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, Nowy Świat Muzyki, Nowy Świat 63

Szczegółowe informacje o festiwalu na www.festivalmazurki.pl