
Rozpoczyna się 58. edycja Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
W czwartek, 20 czerwca 2024, o godz.16:00 zapraszamy do siedziby Muzeum Nadwiślańskiego (Kazimierz Dolny, Rynek 19) na konferencję prasową inaugurującą Festiwal, po której rozpocznie się Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne „Polska muzyka ludowa subregionu Wielkopolski (z Kujawami i Ziemią Dobrzyńską)”.
W piątek, 21 czerwca 2024, rusza część festiwalowa i koncertowa, a tegorocznych laureatów „Baszt” poznamy w niedzielne popołudnie.
Wydarzeniom na Scenie Głównej Festiwalu towarzyszyć będą Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej, liczne warsztaty, spotkania, potańcówki i koncerty w Klubie Festiwalowym.
Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym jest Festiwal Dwie Winorośle, trwający równolegle na Zamku w Janowcu.
Całość Festiwalu będzie transmitowana na kanale YouTube Centrum Spotkania Kultur - organizatora Festiwalu. Szczegóły i link na csklublin.pl/kazimierz.
Festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń, którego celem jest ochrona folkloru muzycznego. Odbywa się on w formie konkursu, w którym biorą udział wykonawcy zakwalifikowani z całej Polski drogą eliminacji organizowanych w poszczególnych województwach. Od lat niezmiennym celem Festiwalu jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikalnych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.
Jury, złożone ze znanych etnomuzykologów, etnolingwistów, etnologów i folklorystów, wyłania laureatów w poszczególnych kategoriach, tj.: kapele, zespoły śpiewacze, instrumentaliści, śpiewacy, Mistrz i Uczeń. Laureaci otrzymują nagrody finansowe i dyplomy, a najlepsi wykonawcy w swoich kategoriach – statuetki „Baszty”. Festiwal jest największym tego typu wydarzeniem o zasięgu ogólnopolskim.