Festiwal Święto Herbaty - 2-3 lipca, Cieszyn

Wszystkie drogi prowadzą do Cieszyna na festiwal Święto Herbaty!

W dniach 2-3 lipca 2016 r. zwieńczeniem drogi niejednego wędrowca będzie Wzgórze Zamkowe. To właśnie w ten pierwszy lipcowy weekend nad Cieszynem uniesie się zapach herbaty. W końcu to już po raz ósmy będzie jej święto.
Po raz kolejny organizatorzy zapraszają do wciągnięcia się w atmosferę niezwykłego wielokulturowego festiwalu, który w ostatnich latach stał się prawdziwą oazą dla miłośników herbaty, jej kultury, melomanów, podróżników – innymi słowy wszystkich tych, którzy pragną się rozwijać, odkrywać nowe i dzielić się z innymi swoimi pasjami. Również w tym roku zostanie zapewniona pełna gama herbacianych degustacji, przygotowanych przez polskich, czeskich i słowackich mistrzów, jak i warsztatów, koncertów i spotkań podróżniczych prowadzonych przez największych pasjonatów. „Przygotowaliśmy w tym roku m.in. warsztat starożytnej chińskiej gry GO czy też spotkanie, na którym uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznawać i korzystać z dobrodziejstw tradycyjnych ziół“ – mówi Konrad Kwieciński, koordynator warsztatów. Nie zabraknie też zajęć dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu – taniec spontaniczny, tai-chi czy Falun Gong, to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Ponownie zaistnieje strefa dla dzieci. Tym razem w ścianach mongolskiej jurty będzie baśniowo – Człowiek POM POM umili czas muzycznie, a gawędziarze zadbają o dobre samopoczucie nie tylko najmłodszych gości. Animatorki będą czytać bajki stela i ze świata, dlatego właśnie, że są nie tylko warte opowiedzenia, ale i posłuchania. 

„Droga jest jednym z naszym ulubionych haseł, więc zaprosiliśmy w tym roku tych, którzy chcieliby podzielić się z nami historiami ze swoich szlaków“ – tłumaczy Piotr Mojżyszek, koordynator spotkań podróżniczych. Stąd świeży powiew z Ameryki Łacińskiej przyjedzie wraz ze świetnymi reporterami – Marią Hawranek i Szymonem Opryszek, którzy przybliżą nam świat społeczności, łamiącej stereotypy. Z kolei Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski opowiedzą o swojej 1700 kilometrowej wędrówce przez Himalaje bez pomocy tragarzy i przewodników oraz o tym, jak podejmować odważne decyzje, udając się w nieznane. 

Jak w poprzednich latach, tak i podczas tej edycji nie może zabraknąć spotkań z „żywymi książkami“. Żywa Biblioteka jest unikalnym projektem, pomagającym w przełamywaniu własnych uprzedzeń. Każdy z czytelników w kameralnej atmosferze wzajemnego poszanowania będzie miał pół godziny na spotkanie z Innym i wysłuchania jego historii. 

Dla gości przygotowano również „Baśnie Ludów Ziemi“ – muzyczno-poetycki projekt, który zabiera słuchacza w podróż poza czasem i przestrzenią. „Myślę, że Baśnie Ludów Ziemi, podbiją Wasze serca, a do tego ciepła atmosfera, morze herbaty i inspirujące spotkania sprawią, że nie będziecie chcieli wyjeżdżać z Cieszyna – zachęca do uczestnictwa w festiwalu Mariola Kluzová, dyrektorka festiwalu. Będzie również szansa udania się w krainę cudów z dziecięcym baletem, opowiadającym wiosenne historie. Z kolei Kamila Domin ponownie oferuje uzdrawiającą kąpiel w dźwiękach gongów tybetańskich. Wszystko to w Rotundzie z XI wieku. Ale to nie koniec. Informacje o kolejnych punktach programu można znaleźć na: www.swietoherbaty.pl