Festiwal Ethniesy

FESTIWAL ETHNIESY 5.
Bydgoszcz, 22-26 marca 2017
Powoli staje się to tradycją, że moment przejścia zimy w wiosnę w Bydgoszczy przeżywamy na ludowo. Zew natury sprawia, że chcemy tańczyć, wzruszać się, poznawać. Temu właśnie służą Ethniesy!
5. edycja Festiwalu odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 22-26 marca 2017 r. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury. To jedyne tak duże wydarzenie poświęcone polskiej tradycyjnej muzyce ludowej odbywające się w tej części kraju.
W tym roku wydłużamy czas trwania festiwalu, aby wspólnie cieszyć się i bawić przez blisko tydzień. Podczas przeglądu chcemy pokazać bogactwo tradycji muzycznych różnych regionów Polski (i nie tylko!) oraz wzajemne wpływy, jakie na siebie wywierają. Pragniemy też wskazać na uniwersalność treści zawartych w pieśniach. Będziemy prezentować najlepszych artystów, którzy pełnymi garściami czerpią z dorobku kultury ludowej, przefiltrowują ją przez współczesną wrażliwość i doświadczenia, i tak przedstawiają na scenie.
Tegoroczne Ethniesy rozpoczną się mocnym akcentem - występem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W kolejnych dniach zagra Żywizna, Lautari z projektem „Dżezbandyta”, Janusz Prusinowski Kompania i Zofia Bernad z „Tradycyjnymi Pieśniami Lubelszczyzny”. Do Bydgoszczy przyjedzie także Ola Bilińska z płytą „Libelid” i pieśniami miłosnymi jidysz oraz Adam Strug, który zaśpiewa tradycyjne polskie pieśni … a capella.
To nie koniec ethniesowych atrakcji. Na Festiwalu po raz pierwszy w Polsce na jednej scenie wystąpią: Angela Gaber + Trio, Matragona, Tołhaje i Widymo – cztery bieszczadzkie zespoły, z projektem „Nowe Brzmienie Bieszczad”, prezentującym najciekawsze utwory bieszczadzkiej sceny muzycznej. Każda z tych grup, pomimo wspólnego mianownika, jest zupełnie inna. Różnią się pod względem instrumentarium, a także interpretacją muzycznych źródeł. Od śpiewów wielogłosowych a capella, przez tajemnicze dźwięki z pogranicza etno, wydobywane z archaicznych instrumentów z całego świata, po współczesne instrumenty, dodające do tej mozaiki szczyptę jazzu i rocka.
Bydgoski festiwal to nie tylko znakomite koncerty. W programie festiwalu znajdą się także warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące. Dla dorosłych przygotowaliśmy warsztaty śpiewu leśnego z Genowefą Lenarcik (Żywizna). Dla młodszych natomiast Ola Bilińska poprowadzi warsztat, podczas którego mali uczestnicy zdekonstruują piosenkę „Jome, Jome” z albumu „Libelid”, a następnie nauczą się jej śpiewać.
Dopełnienie festiwalu stanowić będzie wystawa malarstwa figuratywnego Sylwestra Stabryły, artysty pochodzącego z Bieszczad oraz spektakl „Kroniki sejneńskie” przygotowany przez teatr młodzieżowy działający przy Ośrodku „Pogranicze” w Sejnach.