Festiwal Czango

IV Festiwal Czango w Polsce

05.10. Gdańsk / Dom Zarazy, Stary Rynek Oliwski 15

Klub Paszcza Lwa, ul. Kwietna 39

06-08.10 Toruń / Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19

5 października w Gdańsku, a od 6 do 8 października w Toruniu zapraszamy na święto kultury tradycyjnej Węgier, Polski i Ukrainy - Festiwal Czango w Polsce. Festiwal Czango ożywia tradycje, ociepla relacje, tworzy przyjaźnie pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur wielu narodów, dzięki wspólnemu doświadczeniu ich wspaniałości, zabawy, odpoczynku.

Tegoroczna finałowa edycja obfitować będzie w różnorodne atrakcje i wydarzenia - warsztaty, potańcówki, koncerty, wystawy. Będziemy gościć liczną grupę artystów z Węgier, w tym przedstawicieli ludu czango: z Mołdawii - Márię Petrás, najsłynniejszą pieśniarkę ludową i artystkę zajmującą się ceramiką artystyczną oraz z Gimeszu – świetnego skrzypka Istvána Lukácsa, ucznia legendarnego niewidomego skrzypka Janosa Zerkuli. Melodie czango zagrają także wybitni rekonstruktorzy i multiinstrumentaliści - wirtuoz skrzypiec Gergely Sámsondi, fleciści - Dániel Bolya oraz Vajk Máté Gyulai. Nie zabraknie także Farkasa Gyulai'a, cenionego skrzypka i pieśniarza czango. Tańców czango na najwyższym poziomie uczyć będzie Juliá Skopp. Wernisaż wystawy ceramiki Márii Petrás odbędzie się w Gdańsku, a malarstwa węgierskiej artystki Júlii Dávid w Toruniu. Obie artystki będą uczestniczyły w wernisażach.

Melodie i pieśni Beskidu Niskiego przybliżą nam Jan, Kacper i Zuzanna Malisz (Kapela Maliszów), a Pogórza z pogranicza polsko-ukraińskiego Paweł Iwan wraz z artystami ukraińskimi: Serhijem Ochrimczukiem, wybitnym skrzypkiem i śpiewakiem, Maksymem Nakoniecznym grającym na skrzypcach, Severynem Danyleiko grającym na basach.

Będą z nami także Jacek i Alicja Hałas, twórców Poznańskiego Domu Tańca w 2000 roku, którzy są miłośnikami i znawcami czango, członkami najciekawszych formacji folkowych w Polsce, współtwórcami międzynarodowych projektów artystycznych oraz teatralnych. Ciekawostką będą na pewno warsztaty improwizacji muzycznej na bazie melodii czango, które poprowadzi Kazimierz Nitkiewicz, świetny trębacz znany głównie z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Nie zabraknie artystów i wieloletnich animatorów kultury tradycyjnej z Torunia: Marty Domachowskiej, Katarzyny Kostańskiej-Maziarz oraz Dominika Wóltańskiego oraz z Gdańska związanych ze Stowarzyszeniem Trójwiejska, w szczególności skrzypka Piotra Kluczka oraz Magdalenę Olkiewicz.

Szczegółowy opis poszczególnych wydarzeń dostępny jest na https://czango.pl/wydarzenia/.

Wstęp na wydarzenia w Domu Zarazy w Gdańsku jest bezpłatny. Bilety do Torunia dostępne on-line lub w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Bilety na imprezę taneczną w klubie Paszcza Lwa w Gdańsku - tuż przed wydarzeniem. Szczegóły na https://czango.pl/festiwal/2023-2/bilety/.

Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.

Muzyka tradycji węgierskich Czangów (Csángó) jest wyjątkowa –  znajdziemy w niej melodie średniowieczne, rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. Atutem tańców Czango może być fakt, że większość to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.

Święto polskich i węgierskich domów tańca

W Polsce jesteśmy świadkami rozkwitającej miłości do tradycyjnej kultury ludowej wśród mieszkańców dużych miast. Inspiracja przyszła z Węgier, gdzie ruch domów tańca (táncház) rozpoczął się ponad pół wieku temu. Festiwal Czango w Polsce jest dobrym przykładem rozkwitu ruchu domów tańca, a przy tym kultury tradycyjnej: wspólnie tańczymy, muzykujemy, śpiewamy. Fuzja temperamentów i eksplozja radości ze wspólnego muzykowania z polskimi artystami i tańczenia wykreowały pomysły na kolejną edycję Festiwalu.

Naszym marzeniem jest także wciąganie nowych osób do tego kręgu, do tej atmosfery, aby także mogli odczuwać pozytywne emocje, które my doświadczamy będąc już zanurzeni w pięknie tradycyjnej kultury – dodają Organizatorzy.

Ekologiczne i prospołeczne rozwiązania w organizacji wydarzeń to nasza tradycja

Joanna Mieszkowicz w ramach Fundacji Aeris Futuro współtworzy od 2009 roku standard Zielone Wydarzenia – promujemy proekologiczne i prospołeczne innowacje w organizacji wydarzeń oraz sami staramy się je wdrażać podczas organizacji wydarzeń. Te idee przyświecają także organizatorom ze strony węgierskiej – kapeli Szépszerével.

W ramach Festiwalu Czango m.in.:

  • Wszystkie koncerty i potańcówki będą z muzyką na żywo

  • Unikamy sztucznego nagłośnienia, klimatyzacji, niezdrowego sztucznego oświetlenia, zbędnych wydruków i generowania odpadów

  • Stawiamy na lądowy transport zbiorowy, carpooling, a lokalnie także rowerowy i pieszy

  • Wybieramy miejsca wydarzeń dobrze skomunikowane z różnymi częściami miasta, regionu i Polski

  • Wybieramy żywność lokalną, bez szkodliwej chemii, bezmięsną

  • Prezentujemy i wspieramy dziedzictwo kulinarne - nie znajdziecie u nas produktów międzynarodowych marek

  • Prezentujemy dziedzictwo kulturalne mniejszości etnicznych

  • Wspieramy oddolne inicjatywy artystyczne i ekologiczne – współpracujemy z NGOsami

  • Łączymy pokolenia - angażujemy seniorów oraz młodzież, a także rodziny z małymi dziećmi

  • Łączymy narody i pokolenia w imię wspólnych wartości – pokój, dialog, umiłowanie dla ziemi.

O organizatorach

Z Polski: Joanna Mieszkowicz, założycielka Fundacji Aeris Futuro i wieloletnia Prezeska. Realizuje innowacyjne projekty na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Entuzjastka tradycyjnych tańców, w tym czango, od ponad dwóch dekad uczestniczy w warsztatach tanecznych, obozach i domach tańca. Kreatywna organizatorka wydarzeń w Zielonym Standardzie – swój pierwszy dom tańców czango zorganizowała w 2008 roku, a od 2019 roku robi to całkiem często, od jesieni 2020 roku pod marką Festiwal Czango w Polsce.

Z Węgier: Gergely Sámsondi i Farkas Gyulai – jako kapela Szépszerével od 2008 roku w każdą środę prowadzą dom tańca na Wzgórzu Gellerta w Budapeszcie. Melodie, tańce, pieśni i zwyczaje ludowe czerpią z własnego doświadczenia, ponieważ są uczniami wiejskich muzykantów głównie z Transylwanii (Erdély), obecnie obszaru Rumunii, a niegdyś Księstwa Węgierskiego. Niestety, większość rdzennych artystów już nie żyje, stąd jeszcze większa wartość dla uczestników tutaj w Polsce - możliwość dotknięcia żywej historii.

Współorganizatorzy:

Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Sponsorzy:

Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie

Instytut Kultury Węgierskiej, Cichatka, Potrava.pl, Ogrody-deszczowe.pl

Partnerzy:

Grupa n obrotów

Stowarzyszenie Trójwiejska

Żywe Muzeum Piernika

Dom Tańca Poznań 

Centrum Tańca i Rozwoju W TAN

Kamienica Inicjatyw

Kujawsko Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN

Chwast Prast Vege Bistro

Stowarzyszenie Tilia

Duszpasterstwo akademickie „Studnia”

Księgarnia u Jezuitów

Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu

Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy

Media patroni: Pismo Folkowe | MuzykaTradycyjna.pl

Więcej informacji na: https://youtu.be/sETTeUEjnm0?si=csDlh0F13DWOT4j6

Wydarzenie w Toruniu https://fb.me/e/37ZxEeQCY w Gdańsku: https://fb.me/e/beWVYnLFr

Funpage: https://www.facebook.com/festiwalczango

www.czango.pl

www.etnomuzeum.pl