Fafuriada

FAFURIADA 2018 odbędzie się 6 października w siedzibie Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych mieszczącego się przy ul. Wojska Polskiego 3 w Łomży.
Fafuriada (nazwa nawiązująca do jednego z najpopularniejszych tańców kurpiowskich) będzie wydarzeniem wielowymiarowym, zarówno dla bezpośrednich uczestników, jak i jego odbiorców.

W ramach Fafuriady odbędzie się m.in. II Ogólnopolski Turnieju Tańców Kurpiowskich w systemie pucharowym dla par solowych. Turniej par solowych skierowany jest do wszystkich chętnych, którzy kiedykolwiek mieli styczność z tańcami kurpiowskimi i mają swoje pomysły na ich interpretacje. Turniej jest zarówno dla amatorów, osób nie zrzeszonych i zrzeszonych przy ośrodkach kultury, młodych i tych trochę starszych, ale przede wszystkim dla pasjonatów dziedzictwa kurpiowskiego. Wszystkim uczestnikom turnieju przygrywać będzie ta sama kapela kurpiowska (repertuar zgodny z kategorią turnieju - informacja z regulaminie). Podczas występu obowiązuje stylizacja nawiązująca do kostiumu kurpiowskiego. 

Podczas Fafuriady 2018 odbędą się również:

  • KURPIOWSKIE WARSZTATY PLASTYCZNE 

W ramach warsztatów plastycznych odbędą się zajęcia rękodzielnicze. Zaplanowane zostały spotkania z garncarzem i rzeźbiarzem. Warsztaty realizowane w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży pn „Folkowe zachęty”.

Zajęcia mają charakter otwarty i są bezpłatne. 

  • ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MUZEUM PÓŁNOCNO-MAZOWIECKIM W ŁOMŻY IM. A. CHĘTNIKA 

Specjalnie dla uczestników II Turnieju Tańców Kurpiowskich Fafuriada 2018, Dział Etnografii Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży im. Adama Chętnika przygotował wyjątkową ofertę zajęć muzealnych. Wspólnie, wcielając się w rolę etnograficznych detektywów, uczestnicy będą mogli poznać najciekawsze zagadnienia dotyczące kultury kurpiowskiej - odkryjemy meandry ludowej twórczości, odpowiemy na pytanie: czym był masiust i co znajdowało się w wyprawnej skrzyni, dowiemy się gdzie prócz morza, można szukać bursztynu.

Cena okolicznościowa biletu FAFURIADA 2018 - 1 zł/ os. (bilet prócz zajęć muzealnych, umożliwia zwiedzanie stałych ekspozycji Muzeum). Rezerwacja udziału w zajęciach na podstawie karty zgłoszenia. Bilety do wykupienia bezpośrednio przed rozpoczęciem zajęć.

  • KURPIOWSKIE WARSZTATY WOKALNE

Warsztaty prowadzone będą przez wokalistkę i muzykoterepautkę Olgę Stopińską. Olga śpiewa kompozycje autorskie, muzykę miejską, tradycyjne pieśni kurpiowskie oraz obrzędowe pieśni afrokubańskie. W praktyce muzykoterapeutycznej specjalizuje się w meloterapii, czyli metodzie skierowanej do osób potrzebujących przezmiany, rozwoju osobistego, odkrycia siebie i swojej wewnętrznej siły. Muzykoterapeutce będą towarzyszyły śpiewaczki ludowe ze wsi Bandysie, które nauczą uczestników m. in. pieśni tanecznych z „przytrampywaniem” (wytupywaniem rytmu przez śpiewaczki). Warsztaty realizowane w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży pn. „Folkowe zachęty”.

Zajęcia mają charaker otwarty i są bezpłatne.

  • POTAŃCÓWKA KURPIOWSKA 

Bezpośrednio po zakończeniu zmagań II Turnieju Tańców Kurpiowskich zapraszamy do wspólnej zabawy podczas Potańcówki Kurpiowskiej. Prowadzano będzie przez wodzireja, animatora tańców i zabaw kurpiowskich.

Potańcówka ma charakter otwarty i jest bezpłatna.

  •  KONCERT BURÓNKI 

Laureat festiwalu folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2017. W swoim repertuarze odwołuje się do wokalnych tradycji Kurpiów Puszczy Zielonej. Koncert realizowany w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży pn. „Folkowe zachęty”.

Koszt koncertu 20 zł/os. Więcej informacji: http://meandry.lomza.pl/home/17-blog/79-fafuriada-2018-juz-sie-zbliza

Dział: