Ethno Port

Muzyka z całego świata zabrzmi w samym centrum Poznania. Największe muzyczne święto CK ZAMEK – 17. Festiwal Ethno Port już 20–23 czerwca!
 

Społeczność Festiwalu Ethno Port – kształtująca się na przestrzeni wszystkich edycji – to fenomen wielopokoleniowej wspólnoty. Atmosfera, jaka panuje w Zamku i wokół niego podczas tych kilku czerwcowych dni, jest niezwykła. Wzajemna życzliwość i kolektywne doświadczenie pozwalają oderwać się od codzienności, gwarantując pozytywną energię jeszcze przez długie tygodnie po ostatnim koncercie.

Dla uczestników(-czek) tegorocznej imprezy przygotowaliśmy wiele różnorodnych koncertów. Będziemy kontynuować dorobek poprzednich edycji, ale też przedstawimy nowe, świeże zjawiska obecne na scenie muzyki świata. Zabierzemy słuchaczy(-ki) na Daleki Wschód, do odległej Korei i bezkresnych stepów Mongolii, na północ do krainy ludu Sami, na zachód do naszych serbsko-łużyckich sąsiadów(-ek) i na południe, na sam koniec Afryki. Podróżując w czterech kierunkach świata, trafimy też do Macedonii, Francji, Belgii, Hiszpanii i na Bliski Wschód.

Koncerty wybrzmią na trzech scenach – w Sali Wielkiej CK ZAMEK, na Zamkowym Dziedzińcu oraz w Parku Adama Mickiewicza.

Wierzymy, że spotkania publiczności, z sięgającymi do tradycji muzycznych artyst(k)ami z różnych stron świata, przyniosą odkrywcze doznania. Mają one szansę pozostać na dłużej w naszej pamięci, a może nawet wpłynąć na nasze życie, coś w nim zmienić.

Zapraszamy do wspólnego wsłuchiwania się w świat zarówno stałych uczestników(-czki), jak i nowych(-e) odbiorców(-czynie). Przed nami 4 dni festiwalu, podczas którego zachwycimy się muzyką z wielu zakątków ziemi.

PODCZAS FESTIWALU ETHNO PORT 2024 WYSTĄPIĄ M.IN.:

BCUC (RPA)

Bantu Continua Uhuru Consciousness (BCUC) to siedmioosobowy zespół z Soweto w Republice Południowej Afryki. Ich muzykę określa się jako „afro-psychodeliczny future pop”. Zespół powstał w 2003 roku i śpiewa we wszystkich 11 językach urzędowych Republiki Południowej Afryki. W skład zespołu wchodzą: Nkosi „Jovi” Zithulele, Kgomotso Mokone, Thabo „Cheex” Mangle, Mritho Luja, Lehlohonolo „Hloni” Maphunye i Skhumbuzo Mahlangu, a głównym basistą jest Mosebetsi Ntsimande z zespołu Uju.

DŽAMBO AGUŠEVI ORCHESTRA (Macedonia)

Džambo Aguševi Orchestra to 11–osobowa orkiestra dęta, która wirtuozersko wykonuje tradycyjną muzykę bałkańską, cygańską i turecką, inspirowaną jazzem, swingiem oraz muzyką pop. Obecnie Džambo Aguševi Orchestra jest jedną z najlepszych cygańskich orkiestr dętych w Europie. Pochodzą ze wschodniej Macedonii, a bałkańskie rytmy mają we krwi. Cztery trąbki, dwie perkusje, trzy sakshorny tenorowe i tuba, a przy tym charyzmatyczny wokal, razem tworzą wybuchową mieszankę dźwięków, która porywa do tańca.

GABBA (Norwegia)

Norweski zespół Gabba, prowadzony przez mistrza stylu wokalnego joik Johna André Eira, to utalentowany zespół specjalizujący się w lapońskim bluesie tundrowym. Celem grupy jest przybliżenie światu tradycyjnej muzyki rdzennych mieszkańców Europy Północnej. Gabba włącza do swoich występów elementy muzyki amerykańskiej, pustynnego bluesa, muzyki ludowej i jazzu, łącząc tradycyjne joiki z samodzielnie komponowanymi utworami. Rezultatem jest innowacyjne i urzekające doświadczenie muzyczne, które prezentuje to, co najlepsze w muzyce świata i nowoczesnych formach, przepojone młodzieńczą energią.
 

HARATAGO (Kraj Basków/Francja)

Zainspirowany spotkaniami z muzykami tureckimi i azerbejdżańskimi, piosenkarz i perkusista Julen Achiary umieszcza pieśni przodków, pasterzy górskich z Kraju Basków w dźwiękach duduka, liry korbowej i violi da gamba. Haratago eksperymentuje, odkrywa na nowo moc modalnych melodii, którymi są „basa ahaide”. Te „pieśni dzikiego świata” baskijskich pasterzy z Soule, wykonywane solo i a cappella to prawdziwe skarby. Muzycy kwartetu aranżowali je z myślą o Wschodzie i Kaukazie.

LAS LIORONAS (Hiszpania/Belgia/Niemcy)

Dzięki nietypowej mieszance akustycznych melodii i rytmu trzy kobiety muzycznie uwodzą słuchaczy(-ki). Sura Solomon (Belgia/USA), Amber in 't Veld (Hiszpania/Niderlandy) i Marieke Werner (Niemcy) poznały się wiele lat temu, a połączyła je pasja do socjologii, aktywizmu i sztuki, przekształcona potem w muzykę. Ich twórczość odzwierciedla ich doświadczenia i pochodzenie, łącząc różne tradycje muzyczne ze slamem, tworząc kameralną, wielojęzyczną poezję feministyczną. Przy akompaniamencie gitary, akordeonu, ukulele i klarnetu, Las Lloronas komponują zachwycającą polifoniczną symbiozę tradycyjnej muzyki hiszpańskiej, klezmerskiej, fado, bluesa i slamu.

Usłyszymy także: MICHALOVE (Polska), PANDIT DEOBRAT MISHRA (Indie), SAMULNORI HANMAC (Korea Południowa), KHUSUGTUN (Mongolia) i ABAIM (Mauritius).

WYDARZENIA INTERDYSCYPLINARNE PODCZAS 17. EDYCJI FESTIWALU ETHNO PORT 2024
Muzyczne wydarzenia uzupełnią warsztaty, pokazy filmowe, dyskusje i atrakcyjne zajęcia przygotowane specjalnie dla dzieci, kolejnego pokolenia festiwalowiczów(-czek). Tuż przed rozpoczęciem świętowania, w Holu Wielkim CK ZAMEK otworzymy wystawę portretującą społeczność Ethno Portu.

WYSTAWA: Wsłuchaj się w świat. Pokolenia
18‒30.06.2024 
Hol Wielki / wstęp wolny

Społeczność Ethno Portu to fenomen. Publiczność ta – to wielopokoleniowa, zróżnicowana wspólnota, która powstawała, poznawała się, rozrastała i jednoczyła w ciągu szesnastu edycji Ethno Portu. Jej niezwykły portret uwieczniony na zdjęciach na wystawie jest naszym uhonorowaniem, szczerym i głębokim podziękowaniem dla Was wszystkich, Drodzy i Drogie!

WSŁUCHAJ SIĘ W ŚWIAT NA ETHNO PORCIE

Jak co roku podczas festiwalu będziemy rozmawiać o najtrudniejszych wyzwaniach współczesności. Spotkania w Kinie Pałacowym połączone z projekcją filmów poświęcimy sytuacji humanitarnej w Gazie oraz skonfrontujemy doświadczenia europejskich aktywistów(-ek) zajmujących się pomocą migrant(k)om, próbującym znaleźć swoje miejsce na naszym kontynencie.

KLUB FESTIWALOWY

W trzy weekendowe wieczory Ethno Portu działać będzie klub festiwalowy, czyli miejsce spotkań i zabawy uczestników(-czek) wydarzenia. Muzyka towarzysząca nocnej zabawie zostanie przygotowana przez DJ-ów czerpiących z nieograniczonej biblioteki płyt z muzyką świata.

WARSZTATY

Warsztaty muzyczne, rytmiczne i wokalne to stały element ETHNO PORTU. Przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych odbiorców(-czyń) wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem, m.in. ze względu na niezwykłą okazję, jaką stwarza spotkanie z wybitnymi artyst(k)ami, biorącymi udział w festiwalu.

Więcej informacji, szczegółowy program: https://ethnoport.pl/podstrony/138-program/