Ethniesy

Ethniesy, to jeden z największych festiwali muzyki tradycyjnej i ludowej w Polsce. 17 marca w Bydgoszczy rozpoczyna się  jego 9. edycja i potrwa do 20 marca. Hasłem przewodnim wydarzenia jest Podaj mi wodę/Bring me water. Woda koi, daje życie, nasze życie zaczyna się w wodzie. Mówimy o początku, bo sam czas festiwalu to początek wiosny.  

Ethniesy otworzy spotkanie z Cecylią Malik oraz pokaz filmu "Siostry Rzeki" i wystawa Kolektywu Siostry Rzeki. 

Koncertem inaugurującym będzie występ katalońskiej grupy Marala. Podczas występu w Bydgoszczy trio z Katalonii zaprezentuje nam swój repertuar za pomocą mikrofonu binauralnego. To mikrofon, który bardzo precyzyjnie „łapie” każdy dźwięk w promieniu 360 stopni,  czego słuchacze będą mogli doświadczyć uczestnicząc w tym niezwykłym koncercie na słuchawkach.   

Ciekawą propozycją będzie występ wirtuoza akordeonu z Białorusi, Yegora Zabelova. Jego muzykę umiejscowić można na styku muzyki eksperymentalnej, awangardy, jazzu i dźwięków neoklasycznych.  

Ethniesy znane są z prezentowania folkloru w różnych interpretacjach. Jedną z nich jest  ta przedstawiona przez pochodzącego z Biłgoraja Adama Piętaka czyli Królówczany Smugi. Jego muzyczna narracja prowadzona jest przez zdeformowane dźwięki gitary, przypominające stare, zakurzone i zaniedbane instrumenty.  

Folklor w połączeniu z muzyką klasyczną zaprezentuje z kolei formacja Sambach. To sekstet, który inspiruje się w swojej twórczości muzyką Jana Sebastiana Bacha i zestawia ją z bogactwem brazylijskiej muzyki tradycyjnej.  

Kolejną gwiazdą Ethniesów będzie Matthew Halsall & Gondwana Orchestra. Ten pochodzący z Manchesteru kompozytor, aranżer muzyczny i producent stworzył niszę dla siebie jako jeden z największych brytyjskich talentów.  

Oszczędzajcie siły na całe doby, bo przygotowaliśmy dla Was szałowe after party. W festiwalowym klubie Mózg w piątek zagra dla Was DJ Kozber, w sobotę zaś duet MDLVA. Zaprosimy również na potańcówkę z Tęgimi Chłopami, a także na warsztaty – w tym roku z Piotrem Zgorzelskim i Basią Songin. 

Więcej na www.ethniesy.com   https://www.facebook.com/festival.ethniesy