Ethniesy 2018

6. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy odbędzie się w dniach 15-18 marca 2018 r. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Już po raz szósty budzimy się z zimowego letargu i radośnie witamy nadejście wiosny!

Tegoroczny program festiwalu obejmie koncerty, warsztaty, spotkania literackie oraz wystawę. Wystąpią m.in. Maniucha i Ksawery, Księżyc, Karolina Cicha i Mateusz Szemraj, Kapela Maliszów, Mozaik, Tęgie Chłopy  oraz DrakhaBrakha. Ponadto ze swoim najnowszym materiałem przyjadą do Bydgoszczy Svitlana Nianio i Raphael Rogiński.

Podczas sobotniego afterparty  najlepsze hity z Afryki, Azji, Oceanii i Północnego Pacyfiku  zagrają Kołacki/Jędrzejczak  aka dj Sawt/Sur. A festiwal zakończymy koncertem Adama Struga, który wystąpi z albumem „Leśny Bożek”.

Nowością tegorocznego programu będą spotkania literackie. W Bydgoszczy gościć będziemy Lubow Jakymczuk - młodą poetkę ukraińską, Anetę Kamińską, która w tomie „autoportret z martwą naturą”, zapisuje wiersze zmarłego przedwcześnie poety ukraińskiego, Nazara Honczara, których ten nie zdążył napisać przed śmiercią.

Ponadto na festiwalu pojawi się Bogdan Trojak, jeden z najbardziej cenionych współczesnych poetów czeskich, który opisuje człowieka w perspektywie przyrody z niespotykaną intensywnością. Każdy z twórców twórczo – i każdy inaczej – nawiązuje do ludowych wzorów poezji. Ukraina, Czechy i Polska tworzą niezwykłą mozaikę oryginalnych poetyckich języków.

Jak co roku nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących. Zaprosimy  m.in. na kurs tańca ludowego, który  poprowadzi Piotr Zgorzelski  oraz wystawę malarstwa i rzeźby Oly Kravchenko.

Szczegółowy program i więcej informacji:

http://mck-bydgoszcz.pl/?p=news&id=285

https://www.facebook.com/events/555866448100364/