Dźwięki Północy

Festiwal „Dźwięki Północy” jest prestiżowym projektem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, wydarzeniem mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski. Prezentuje najwybitniejszych artystów, reprezentantów muzyki tworzonej z inspiracji folklorem basenu Morza Bałtyckiego, niezwykle różnorodnej stylistycznie, a zarazem jednoznacznie określającej poszczególne idiomy kulturowe. Renesans muzyki ludowej w jej obecnej, folkowej postaci wiąże się wszak z potrzebą odnajdywania własnych korzeni, ożywienia źródeł i utrwalenia lokalnej, narodowej odrębności. Północny wątek Festiwalu, niespotykany w formule innych wydarzeń w Polsce sprawia, że ma on swój oryginalny klimat, doceniany zarówno przez widzów, jak i samych artystów.

Przez lata scena festiwalowa stała się miejscem prezentacji zespołów, twórców, muzyków i inicjatyw, dla których wspólnym mianownikiem jest inspiracja korzeniami muzycznymi kultury własnej i innych narodów. Otwarte podejście do tematu zaowocowało bardzo szerokim doborem wykonawców: poczynając od przedstawicieli egzotycznych ludów – Buriatów, Czukczów, Tuwińców czy Eskimosów, poprzez zespoły folkowe z różnych krajów Europy (Szwecji, Danii, Norwegii, Irlandii, Grenlandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji oraz oczywiście Polski.), a kończąc na tworzonych specjalnie na potrzeby festiwalu mariażach uznanych muzyków jazzowych i rockowych z artystami ludowymi – w tym nurcie powstały projekty Urszuli Dudziak z Jakutami i Karelami, zespołu VooVoo z Buriatami, Drum Freaks z Mordwinami, koncert Olo Walicki Kaszëbë (2005), w którym znany gdański jazzman, Olo Walicki, podjął się skomponowania muzyki sięgającej po motywy kaszubskie, łączącej tradycyjne elementy muzyki ludowej z nowoczesnym jazzem, a także Seabridge – muzyczny polsko-norweski mix zespołów Kroke i Tindra (2010).

Obecnie Festiwal Dźwięki Północy odbywa się co 2 lata, by podczas kilku letnich wieczorów czarować publiczność najpiękniejszymi fuzjami tradycji z nowoczesnością, prezentując zarówno „oryginalnych” folkowych twórców, jak i profesjonalnych muzyków inspirujących się tradycyjną muzyką, jej niezwykłym instrumentarium i atmosferą. „Inspiracja” to słowo dla festiwalu niezwykle istotne – zapraszamy artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i łącząc je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, tworzą nowe, niepowtarzalne brzmienia, nadając jednocześnie tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie

Z kolejnymi edycjami imprezy rozbudowujemy jej formułę – obok koncertów niezmiennie pojawiają się pokazy oraz warsztaty taneczne, muzyczne i wokalne, pokazy filmów dokumentalnych i prezentacje teatralne.

Zapraszamy w magiczną podróż dźwięków, rytmów, smaków i brzmień, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością, a ekspresja leżąca u podstaw muzyki tradycyjnej, niezależnie z jakiego regionu świata pochodzi, wypełni każdego słuchacza!

Więcej informacji: www.dzwiekipolnocy.pl