Dziecko w Folklorze

Święto folkloru, dziecięcej radości, muzyki i kultury już wkrótce w Baranowie Sandomierskim. 8 i 9 czerwca odbędzie się festiwal „Dziecko w Folklorze”.

Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” odbędzie się już po raz 26. Tegoroczna edycja potrwa dwa weekendowe dni 8 i 9 czerwca, w czasie których odbędzie się część konkursowa, a także wiele wydarzeń towarzyszących. Organizatorzy, czyli Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim i Uniwersytet Trzeciego Wieku właśnie zakończyli nabór.

W tym roku w festiwalu weźmie udział blisko 350 uczestników z 5 województw: małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego. Najdłuższą drogę pokonają „Dzieci Kujaw”, którzy przyjadą z Brześcia Kujawskiego. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w sobotę i niedzielę w sali widowiskowej baranowskiego MGOK-u. Występy oceniać będzie komisja konkursowa złożona z etnografów i etnomuzykologów.

Jak co roku zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a także drewnianego Ptoka-Klepoka. Ta prestiżowa statuetka jest wykonywana ręcznie i co roku przybiera inne barwy, zaprojektowane specjalnie na daną edycję festiwalu. Tym razem nad koncepcją pracowały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim. Organizatorzy zdradzają tylko tyle, że Klepoki będą swoim stylem nawiązywać do kultury lasowiackiej.

Motywem przewodnim będzie w tym roku wycinanka lasowiacka. Specjalizowała się w niej zmarła przed dwoma laty Anna Rzeszut, czyli babcia Hania, a także założycielka Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki Maria Kozłowa. Tradycję kontynuuje Barbara Sroczyńska, która wypracowała sobie własny oryginalny styl. I to jej prace zdobić będą tegoroczną scenę festiwalową oraz plakaty, czy dyplomy.

Lasowiackich motywów będzie więcej. Członkinie Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki poprowadzą przesłuchania, a młode Lasowiaczki, przedstawicielki gospodarzy będą brać udział w konkursie. W niedzielę będzie można skosztować lasowiackich potraw oraz spróbować swoich sił w rękodziele lasowiackim. Z kolei dzieci nauczą się wyplatać wianki z żywych kwiatów i ziół. Na scenie plenerowej zobaczymy dwie odsłony tradycji: Zespół Obrzędowy zaprezentuje tradycje i wierzenia Lasowiaków, a młode Lasowiaczki wystąpią w projekcie „Solaretki po Lasowiaku”. Aleksandra Solarska i wokalistki z terenu gminy zaśpiewają piosenki inspirowane lasowiacką muzyką. Autorem aranżacji jest Andrzej Gwoździowski.

Festiwal to zatem także wiele wydarzeń towarzyszących. Zaplanowano warsztaty etnograficzne dla instruktorów, warsztaty rękodzieła, czy plastyczne, Jarmark Ludzi z Pasją, prezentacje kulinarne, odbędą się koncerty plenerowe uczestników festiwalu, ale także zaproszonych gości. W sobotę wieczorem zaplanowano wielkie folkowe widowisko taneczno-wokalne w wykonaniu Studia Tańca i Ruchu FRAM, Siarkopolan po latach oraz Studia Piosenki TDK. Po nich wystąpi grupa Trebunie Tutki. To zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony  muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo  i awangardowe  podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół  z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.                                               

W niedzielę późnym popołudniem nastąpi ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród laureatom, a wieczorem wystąpią ODS, Sosnowski i Voo Voo. Świętowanie zakończy pokaz Teatru Ognia „Leśne Licho”.

Festiwal „Dziecko w Folklorze” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Odbywa się przy wsparciu Powiatu Tarnobrzeskiego i Gminy Baranów Sandomierski. Współorganizatorem jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim.