Dziczka powstała w 2006 roku w Warszawie w grupie przyjaciół, miłośników muzyki tradycyjnej. Inicjatorką i liderką zespołu jest Tetiana Sopiłka, ukraińska etnomuzykolożka, od 1991 roku wokalistka legendarnego zespołu Drevo z Kijowa. W repertuarze Dziczki znajdują się głównie wiejskie tradycyjne pieśni ukraińskie - obrzędowe, liryczne, religijne - spisane przez liderkę grupy podczas własnych badań terenowych lub zaczerpnięte z rozmaitych archiwów muzycznych oraz innych źródeł. W swoich interpretacjach Dziczka stara się zachować oryginalne brzmienie lokalnych dialektów, a także sposób wykonania.
Album "Pąć" zawiera pieśni o religijnym charakterze (tzw. psalmy), zaczerpnięte z nagrań autentycznych wykonawców z obszaru Połtawy, Zachodniego Polesia, a także Północnego Podlasia (częściowo w granicach współczesnej Polski), ponadto utwory znalezione w źródłach drukowanych, a także nabożne kantyki św. Dymitra z Rostowa - największego klasyka ukraińskiej literatury religijnej końca XVII i początku XVIII wieku, urodzonego na Ziemi Kijowskiej.
Pierwotne znaczenie słowa pąć w języku polskim to droga i podróż, w przenośni odnoszące się do życia, podróży człowieka od narodzin do śmierci. Każda pieśń na płycie jest związana z etapami pąci, ziemskiego żywota Jezusa, w kolejności od zwiastowania, poprzez narodziny, na Golgocie kończąc. Jest to też droga pielgrzymów, putników, podążających do Boga, niosących swój krzyż, swój los przez życie.