Babadag Šulinys

W 2019 roku Babadag powraca – w nowym składzie – nieco zaskakującym, i nieco oszałamiającym swym rozmachem. Ola Bilińska zaprosiła do współpracy trzech muzyków z Warszawy oraz trzy niewiasty: wokalistki z Wilna. „Korpus“ wileński stanowią trzy siostry Kriščiūnaitė: Lauksmina, Raminta i Dominyka, wokalistki związane z litewską sceną muzyki tradycyjnej, zaś warszawską część zespołu – trzech uznanych muzyków polskiej sceny alternatywnej: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow. W połowie drogi między nimi - Ola Bilińska, która na co dzień mieszka na Suwalszczyźnie, kilka kilometrów od litewskiej granicy.

Skąd pomysł zaproszenia tych, a nie innych muzyków? Liderka, zafascynowana bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy oraz nieco egzotycznym pięknem brzmienia litewskiego języka, tym razem wzięła na warsztat sutartinės – stare litewskie kanony o niezwykle ciekawej strukturze. Struktury te wykorzystała jako jedną z warstw swoich piosenek, do starych melodii dopisując nowe teksty, po polsku i po angielsku, do tradycyjnych zwrotek – nowe refreny, do linii wokalnych – instrumentalne aranże.

Siostry Kriščiūnaitė dbają o merytorykę - odpowiednie wykonanie i wplecenie sutartinės w nową całość, warszawskie chłopaki zaś nurzają wijące się sploty starych i nowych melodii w apetycznym sosie swego współczesnego instrumentarium: perkusji, balafonu, metalofonu, gitary elektrycznej oraz klasycznego Rolanda Juno. Liderka spaja to wszystko swoim głosem, snującym opowieści zaczerpnięte z polskiej i litewskiej mitologii, dorzucając do tego solidną porcję elektronicznej psychodelii.

Utwory na płycie „Šulinys (Źródło)” to wynik tęsknoty za obecnością baśni i mitu w codziennej, otaczającej nas rzeczywistości to muzyczna materializacja potrzeby bycia częścią tradycji i częścią przyrody oraz podskórnego uczucia, że natura nie jest tym, czym się wydaje – do czego próbuje ją sprowadzić i oswoić człowiek współczesny to prastara, pierwotna, funkcjonująca wciąż równolegle do tworzonej przez ludzi kultury i cywilizacji, manifestacja absolutu siedliszcze bytów metafizycznych organiczna przestrzeń zawieszona między dobrem a złem, między naszym id i superego.

Babadag w swoich utworach – na pograniczu Polski i Litwy, natury i kultury – próbuje tę tajemnicę zgłębić, po swojemu: muzyką, słowem i energią płynącą ze wspólnego tworzenia.

Muzycy:

Ola Bilińska – głos, gitara elektryczna, syntezator OP-1, looper

Dominyka Kriščiūnaitė – głos, perkusjonalia

Lauksmina Kriščiūnaitė – głos, perkusjonalia, kankles

Raminta Kriščiūnaitė – głos, perkusjonalia

Hubert Zemler – perkusja, balafon, metalofon

Sebastian Witkowski – gitara basowa, syntezator Roland Juno

Igor Nikiforow – głos, gitara elektryczna, perkusja, metalofon