7 spotkań, 7 historii

7 spotkań, 7 historii” to filmowo-animacyjny projekt Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, kontynuacja muzealnych badań terenowych, prowadzonych od lat 60 do 80. XX w. przez etnografów z PME - Piotra Szackiego i Krzysztofa Chojnackiego. To 7 dokumentów filmowych zestawiających obrazy z przeszłości i współczesne historie o przekazywaniu rzemiosła z pokolenia na pokolenie, utrwalając krajobraz kulturowy określonych miejsc.

Od lat 60 do 80. XX w. duet etnografów z Państwowego Muzeum Etnograficznego zrealizował kilkadziesiąt filmów etnograficznych, które prezentowały głównie zanikające już wówczas rzemiosła oraz wiejskie relikty, jak np. domowy wypiek chleba wygniatanego w dzieży i piecu. Kiedy po kilkudziesięciu latach, w 2018 roku, w ramach projektu „Muzeum w terenie” kolejni etnografowie wrócili w te miejsca, okazało się, że temat jest wciąż bardzo aktualny i zapewnił nowe kontakty z miejscami, w których byli ich poprzednicy.

Polska wieś przeszła olbrzymią transformację od czasu ostatnich badań z połowy XX wieku, a większość utrwalonych na filmach warsztatów już nie istnieje, lub jeśli pozostały w swoich miejscach – już nie funkcjonują. Są jedynie echem przeszłości, „duchami”, które nie opuściły swoich siedzib – tak bardzo związanymi ze swoimi właścicielami, którzy pozostawiają je, by popatrzeć na narzędzia dawnej pracy, by z nimi pobyć i wspomnieć „dawne czasy”. „Powrót w teren okazał się ożywczy. Zwróciliśmy uwagę na miejsca, w których praca w warsztatach rzemieślniczych nadal jest kontynuowana przez kolejne pokolenia oraz na takie, w których żyją jeszcze filmowi bohaterowie” - mówi Małgorzata Jaszczołt, koordynatorka Projektu.

Projekt „7 spotkań, 7 historii” opowiada w języku filmowym o tych kontynuacjach, pokazuje kulturowe ciągłości, trwanie pewnych treści lub ich zmianę. Zestawianie obrazów z przeszłości i tych współczesnych to dialog „kiedyś” z „dzisiaj.” Pomysł kontynuacji projektu posłużył przedłużeniu muzealnych historii w nowej odsłonie w nawiązaniu do przeszłości. Dla muzeum jako instytucji długiego trwania – taki powrót ma zawsze walor retrospektywny i pozwala na obserwację zachodzących zmian w obrębie określonej tematyki.

Myśląc perspektywicznie i długofalowo, wielokrotne rejestracje w tych samych miejscach pozwalają uchwycić te procesy, które mogą być punktem odniesienia w przyszłości przez naszych następców” - podsumowuje Małgorzata Jaszczołt.

7 filmów z Projektu jest już dostępnych online na dedykowanej playliście „7 spotkań, 7 historii” na kanale You Tube Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie: https://bit.ly/playlista7spotkan7historii

Więcej informacji o projekcie „7 spotkań, 7 historii”:

www: https://ethnomuseum.pl/projekty/7-spotkan-7-historii/

FB: http://bit.ly/FB_7spotkań_7historii

Projekt „7 spotkań, 7 historii” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patroni medialni: kulturaludowa.pl, Pismo Folkowe, Tygodnik Podhalański, TV Podhale

Na zdjęciu: Połów ryb, Jagłowo 1967, fot. P. Szacki, Arch. PME