25 lat Radiowego Centrum Kultury Ludowej

Polskie Radio uruchomiło internetowy serwis Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które w tym roku obchodzi 25-lecie działalności. Strona prezentować ma zjawiska związane z polską i światową kulturą ludową, muzyką źródeł i szeroko rozumianą sceną etno.

Nowy portal Polskiego Radia, który wystartował we wtorek 8 stycznia gromadzi w jednym miejscu materiały zrealizowane przez dziennikarzy Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Jak zapowiadają redaktorzy i twórcy serwisu oprócz bieżących informacji znajdziemy tu również nagrania archiwalne i reportaże, a przede wszystkim muzykę w jej pełnym wymiarze. „Oddajemy do Państwa dyspozycji nasz serwis internetowy. Bieżące informacje o dawnej i współczesnej kulturze tradycyjnej, recenzje płyt, felietony, koncerty i premiery, portrety artystów i muzyków związanych z kulturą tradycyjną, nagrania archiwalne i reportaże oraz – przede wszystkim muzyka w pełnym wymiarze”.

Nowo powstały serwis funkcjonuje jako jedna z sekcji portalu Polskieradio.pl. Na stronie www.rckl.polskieradio.pl można obejrzeć koncerty m.in. z Festiwalu “Nowa Tradycja”, a także odsłuchać znaczną cześć audycji i materiałów z różnych regionów Polski przygotowanych przez dziennikarzy RCKL. W chwili obecnej ramówka Radiowego Centrum Kultury Ludowej przedstawia się następująco:

Poniedziałek: Magazyn “źródła” (Program 2, godz. 15:15), Zagrane po Polsku i nie tylko (Program 1, godz. 20.05, 2 razy w miesiącu)
Wtorek: Magazyn “źródła” (Program 2, godz. 15:15)
Środa: Magazyn “źródła” (Program 2, godz. 15:15)
Czwartek: Magazyn “źródła” (Program 2, godz. 15:15)
Piątek: Magazyn “źródła” (Program 2, godz. 15:15)
Sobota: Sobotni poranek Dwójki (Program 2, godz. 07:00), Abecadło Etnografa (Program 2, sob. 08:50), Historia polskiego Folku (Program 2, godz. 09:40)
Niedziela: Kleszczowisko (Program 2, ndz. 0:00), Nokturn (Program 2, godz. 0:00), Kiermasz pod kogutkiem (Program 1, ndz. 5:05), Muzyczna podróż po Polsce Adama Struga (Program 1, ndz. 13:40),, Folk Express (Program 2, ndz. 15:30, w co drugą niedzielę), TransEuropa (Program 2, ndz. 15:30, w co drugą niedzielę)

Radiowe Centrum Kultury Ludowej zostało powołane 1 kwietnia 1994 roku. W tym roku mija 25-lecie działalności tej jedynej w swoim rodzaju redakcji, która nie tylko na bieżąco informuje o wydarzeniach związanych z szeroko rozumianą kulturą tradycyjną, ale także kreuje nowe zjawiska artystyczne inspirowane tradycją. Te 25 lat to tysiące minut nagrań terenowych, dokumentacja Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, wyprawy do Polaków poza granicami kraju, koncerty muzyki tradycyjnej i muzyki świata, 21 festiwali „Nowa Tradycja”, trzy festiwale folkowe Europejskiej Unii Nadawców organizowane w Polsce, 31 płyt z serii „Muzyka Źródeł’, współprodukcja płyt polskich zespołów folkowych i przede wszystkim niezliczona liczba audycji poświęconych polskiej i obcej kulturze tradycyjnej we wszystkich jej współczesnych przejawach.

„U progu roku, w którym świętujemy nasz jubileusz, oddajemy do Państwa dyspozycji nasz serwis internetowy. Znajdą tu odbicie wszystkie aspekty naszej działalności, będzie trochę wspomnień i przede wszystkim dużo bieżących informacji o dawnej i współczesnej kulturze tradycyjnej, której Polskie Radio od zawsze jest wiernym mecenasem” – mówi Piotr Kędziorek, redaktor naczelny RCKL.

Zupełną nowością jest uruchomienie kanału filmowego RCKL na YouTube oraz udostępnienie playlisty na platformie Spotify.

Jak podało PR „redakcja do współpracy zaprosiła wielu wybitnych znawców kultury ludowej, a także bacznych obserwatorów współczesności”. “W dziale Świętujemy przybliżymy dawne obrzędy związane z polskim kalendarzem. W serwisie znajdą się recenzje płytowych nowości, ale także wydawnictw niesłusznie zapomnianych lub w ogóle nieznanych poza lokalnymi środowiskami a wartych poznania. Współczesnemu życiu wsi oraz twórczości zainspirowanej tradycją przyglądać się będą nasi felietoniści” – dodaje szef RCKL, Piotr Kędziorek.

Serwis dostępny jest na stronie www.rckl.polskieradio.pl.

Dział: