Artykuły z działu: Teoria

Od folkloru do folku - nazwy zespołów

85 (kwiecień 2010) Autor: Tomasz Rokosz Dział: Teoria To jest pełna wersja artykułu!

Niniejsza publikacja ma swoją dość długą historię. Pomysł jej napisania zrodził się pod koniec lat 90. XX w., gdy sam byłem czynnym muzykiem i obserwatorem złożonego zjawiska, jakim jest współczesna kultura muzyczna […].

Tytuł książki: "Od folkloru do folku" oddaje kierunek współczesnych przemian - od autentycznej muzyki wsi, do muzyki, która rozbrzmiewa dziś w zmienionej formie, często z użyciem współczesnego instrumentarium, na scenach w największych miastach Polski. Być może zechce sięgnąć po nią także grono odbiorców muzyki inspirowanej folklorem, a w szczególności fani i sympatycy zespołów, które znalazły się w polu analitycznych obserwacji.

Książka adresowana jest nie tylko do specjalistów: folklorystów, językoznawców, kulturoznawców, muzyków, ale również do szerszego grona odbiorców, zainteresowanych współczesnymi losami polskiego folkloru (na estradzie, w teatrze, w obiegu medialnym), przemianami tradycji i muzyką określaną powszechnie jako folk.

Fragmenty przedmowy Tomasza Rokosza

Święty Mikołaj - patron wszechstronny

77-78 (grudzień 2008) Autor: Monika Koziołek Dział: Teoria To jest pełna wersja artykułu!

Święty Mikołaj to postać powszechnie znana, należąca do tych figur, które otaczane są czcią zarówno w tradycji wschodniej jak i zachodniej. W czasach współczesnych postać świętego jawi się ambiwalentnie. Trudno pominąć fakt, że kultura popularna wykreowała nośne zjawisko poczciwego staruszka w czerwonym płaszczu z workiem prezentów lub butelką Coli w dłoni. Ta ikona pop-kultury, choć zaczerpnięta w istocie z wątków tradycyjnych, wypiera często i spłyca istotę kultu znamienitej postaci świętego.