Artykuły z działu: Sylwetka

Życie człowieka to szacunek do tradycji Antoni Zoła

116-117 (kwiecień 2015) Autor: Antoni Zoła Dział: Sylwetka To jest pełna wersja artykułu!

Pieśń czy też śpiew, wolałbym tak ogólniej mówić, trwa już od dawna. Od średniowiecza można mówić zarówno o pieśni religijnej w Polsce, jak i o ludowej kulturze religijnej.

Fragment zapisu wykładu wygłoszonego w trakcie Taboru w Chlewiskach w 2003 r.. Pierwodruk: Ludowe śpiewy religijne w Polsce i na Radomszczyźnie, „Wędrowiec” 2003, nr 4; dzięki uprzejmości MuzykaTradycyjna.pl

Antoni Zoła 1948–2015

116-117 (kwiecień 2015) Dział: Sylwetka To jest pełna wersja artykułu!

W dniu 22 stycznia 2015 r. zmarł prof. dr hab. Antoni Zoła, etnomuzykolog, organista, animator życia parafialnego, amator wędkowania i podkarpackich krajobrazów, człowiek wielkiej dobroci.

Huculska Muzyka nie zaginie

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Roman Kumłyk Dział: Sylwetka To jest pełna wersja artykułu!

22 stycznia 2014 roku zmarł Roman Kumłyk - największy z żyjących muzyków Huculszczyzny, multiinstrumentalista, założyciel i kierownik zespołu "Czeremosz", twórca muzeum "Huculskiej Muzyki" w Żabiem, członek Towarzystwa Karpackiego, przyjaciel Orkiestry Św. Mikołaja.

Stefan Ulatowski harmonista z Dobrego Lasu

50 (kwiecień 2004) Autor: Anna Jakubowska Dział: Sylwetka To jest pełna wersja artykułu!

Na pedałówce zacząłem grać chyba w roku pięćdziesiątym, zaraz jak żem siedemnaście lat skończył. Na samym początku miałem powojenną harmonię pedałówkę, ale wcale dobra nie była. Strasznie się jej głosy pękały i druty łamały. Później zmieniłem ją na harmonię przedwojenną, co ją w Laskowcu pod Ostrołęką sam Leon Gerwatowski zrobił. Gerwatowski sprzedał ją jednemu panu, który taki koszt podjął, że bryczkę i konie sprzedał, a tę harmonijkę kupił. Jak wojna wybuchła, to on tę harmonię zakopać musiał, bo cenna była, no i pedałówka. Jak żem go tylko zobaczył, to postanowiłem moją pierwszą harmonię sprzedać, a tę żem odkupił i do dzisiaj ją mam. Dużo było na niej dobrego grania na weselach i zabawach.