Artykuły z działu: Pożegnanie

Władysław Trebunia-Tutka 1942-2012

103 (grudzień 2012) Autor: Anita Rysiewska Dział: Pożegnanie To jest pełna wersja artykułu!

Władysław Trebunia-Tutka uznanie i rozpoznawalność zdobył jako głowa rodu i charyzmatyczny instrumentalista w zespole rodzinnym Trebunie-Tutki, założonym i prowadzonym przez jego syna Krzysztofa. Jednak to nie działalność zespołu była jego największą pasją. Jako najwybitniejszy współczesny prymista góralski i spadkobierca najpiękniejszych tradycji muzycznych Podhala, zawsze podkreślał, że jest przede wszystkim artystą malarzem. Na jego twórczość wpływ miało nie tylko góralskie pochodzenie ze starego rodu baców i muzykantów, ale i wielkie zamiłowanie do polskiej kultury i historii. Był artystą prawdziwie renesansowym i wszechstronnym, niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kultury tradycyjnej dla wielu pokoleń górali, a przy tym człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności.

Aleh Klimchanka 29.10.1976 - 02.09.2012

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Marcin Puszka Dział: Pożegnanie To jest pełna wersja artykułu!

2. września 2012 r. świat folk-metalu odniósł wielką, niepowetowaną stratę. Odszedł człowiek, który muzykę miał w sercu, przez nią wyrażał swoje emocje i uczucia. Człowiek, który miał przed sobą jeszcze mnóstwo do zagrania i napisania, który wierzył w potęgę muzyki i w jej słuszność. Kiedy z naszych odtwarzaczy popłyną dźwięki płyty „Rock’n’Troll” nie zapomnijmy, komu zawdzięczamy to wspaniałe, soczyste brzmienie.

„Dlaczego człowiek śpiewa? Bo się zakochał.” Stanisław Fijałkowski

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Redakcja Gadek z Chatki Dział: Pożegnanie To jest pełna wersja artykułu!

Gdy powstawał obecny numer Pisma Folkowego „Gadki z Chatki” dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Stanisława Fijałkowskiego, wybitnego śpiewaka ludowego z Chrzanowa na Lubelszczyźnie. Była to postać zupełnie wyjątkowa. Fantastyczny człowiek, który całym sobą kochał śpiew. W pamięci Stanisław Fijałkowski przechowywał setki dawnych pieśni, dziś zapomnianych lub zupełnie nieznanych, opowieści, legendy apokryficzne i wiele pamiątek tradycyjnej kultury, w Nim wciąż żywej.