Artykuły z działu: Kraje wyszehradzkie

Muzyka ludowa, folk i world music w Czechach

59 (grudzień 2005) Autor: Jiri Plocek Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!

Republika Czeska dzieli się na trzy historyczne prowincje - Czechy (Bohemia) na zachodzie, Morawy na wschodzie oraz Śląsk na północnym wschodzie. Czechy należą do zachodnioeuropejskiego typu muzyki ludowej, podczas gdy Morawy tworzą europejskie przejście między stylem zachodnim, a wschodnim - na zachodzie pokrewnym muzyce czeskiej i niemieckiej, na wschodzie zaś związanym ze Słowacją, Węgrami oraz Ukrainą.


Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:


S³owacka muzyka ludowa i ruch folklorystyczny

59 (grudzień 2005) Autor: Eva Brunovská Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!

Słowacja należy do krajów z ciągle, jak dotąd, żywym folklorem. Słowacy zachowali w stosunku do niego pozytywne nastawienie. Dzieje się tak być może ze względu na chłopskie korzenie dużej części społeczeństwa; być może również dzięki historii kraju, w której było dużo walk o wolność i tożsamość. Na Słowacji stale rozwija się też ruch folklorystyczny, pomimo że współcześnie państwo od dłuższego czasu nie wspiera go już w takim stopniu, jak w czasach komunizmu. Po roku 1989 zaczęło przybywać na Słowacji nowych, niezależnych od państwa festiwali folklorystycznych oraz innych dużych przedsięwzięć o charakterze widowiskowym.


Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:


Muzyka ludowa i badanie folkloru na Węgrzech

59 (grudzień 2005) Autor: István Pávai Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!

Inteligencja węgierska zaczęła interesować się folklorem, a zwłaszcza muzyką ludową, w drugiej połowie XVIII wieku. Na początku XIX wieku pojawiły się pierwsze zbiory –

Inteligencja węgierska zaczęła interesować się folklorem, a zwłaszcza muzyką ludową, w drugiej połowie XVIII wieku. Na początku XIX wieku pojawiły się pierwsze zbiory - przygotowywane jeszcze ręcznie - muzyki ludowej, a już w drugiej połowie tego samego wieku coraz częstszymi były zbiory drukowane. Inicjatywę zbierania i wydawania folkloru węgierskiego wsparła Węgierska Akademia Nauk.


Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:


Cechomor "Co sa stalo nove" 2005, CD Sony BMG

59 (grudzień 2005) Autor: JPL Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Najnowszy projekt słynnej czeskiej kapeli jest powrotem ku korzennej muzyce - po okresie eksperymentów z symfonicznymi smyczkami na krążku "Proměny". Renomowany brytyjski producent z obszaru world music, Ben Mandelson, wniósł smakowite i energetyczne brzmienie do nagrań, na których oprócz muzyków Čzechomoru usłyszeć można również gości, między innymi irlandzkiego śpiewaka Iarla Ó Lionáird, Japończyka grającego na flecie shakuhachi Joji Hirohita oraz rockową wokalistkę Lenkę Dusilovą.

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

"PromPromìny v èase..Tradièní lidová hudba na Moravì ve 20. století" 2001, CD Gnosis Brno, G-Music 020

59 (grudzień 2005) Autor: JPL Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Reprezentatywna kolekcja nagrań morawskiej muzyki ludowej na dwóch płytach kompaktowych, uzupełniona treściwą książeczką. Pierwsza płyta zawiera archiwalne zapisy z różnych regionów, w większości dokonane przez czeską rozgłośnię od 40. do 80. lat XX wieku. Najstarszy zapis solowego śpiewu pochodzi jednak z 1911 roku, kiedy został zarejestrowany na fonograf przez kompozytora Leoša Janáčka. Druga płyta prezentuje, jak na tym samym terenie gra się i śpiewa dzisiaj.

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

Plocek & Šuranská "Písòobraní" 2005, CD Indies Records, MAM 264-4

59 (grudzień 2005) Autor: TOC Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Jiři Plocek to bodaj najbardziej wszechstronna postać czeskiego folku - nie tylko muliinstrumentalista, ale też zapalony wydawca, publicysta i animator. Niegdyś współtworzył kapelę Teagrass, obecnie gra z Jitką Šuranską (ostatnio występowali w Polsce na "Mikołajkach Folkowych" 2004 jako Hudecka úderka).

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

Hrocho "Vrchárske srdce Podpol'ania" 1999, CD RB Vydavatežstvo Slovenského rozhlasu

59 (grudzień 2005) Autor: TMB Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Krążek prezentuje szczegółowy obraz kultury muzycznej jednej z najbardziej znanych podpolańskich wsi - Hrochot'. Z etnograficzną konsekwencją płyta przedstawia bodajże wszystkie typy przejawów śpiewnego oraz instrumentalnego folkloru, które do dziś zachowały się w żywotnej formie lub istnieją już jedynie na dźwiękowych zapisach z przeszłości. Ciekawostkę stanowią nagrania historyczne z 1929 roku, będące najstarszą dokumentacją fonograficzną muzyki ludowej na Słowacji. Są to hrochoccy muzykanci, których wybrał Karol Plicka do praskiego studia, aby dokonać nagrań (jeszcze na wałkach woskowych).

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

Spevacka Skupina z Telgartu "Pod telgártom, v tej doline" CD Vydavatežstvo Slovenského rozhlasu

59 (grudzień 2005) Autor: TMB Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Aranżer oraz prowadzący, Štefan Molota, jest znaną osobą w słowackim ruchu folklorystycznym. Dzięki jego zasługom dokonania wielu zespołów śpiewaczych znalazły się na taśmach i płytach kompaktowych. Jego aranżacje charakteryzują się zaangażowaniem oraz wyczuciem w stosunku do "materiału".

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

A Bogártelki Czilika-Banda 2005, CD Hagyományok Háza HH 0003-4

59 (grudzień 2005) Autor: IPL Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Region Kalotaszeg leży w Transylwanii; zamieszkały jest przez dużą grupę Węgrów osiedlonych w węgierskich lub mieszanych (węgiersko-rumuńskich) wioskach. Grupa Czilika z Kalotaszeg, a ściślej z miejscowości Nádasmente, grała przeważnie dla Węgrów, rzadziej dla Rumunów i Cyganów, niekiedy dla Żydów. Muzycy ci mieli dość bogaty repertuar. Ich nagrania wydano na dwóch płytach, jednakże wybór ten nie oddaje w pełni bogactwa tego typu muzyki, będącej przez wiele lat żywą tradycją na tamtych terenach.

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

Kati Szworák "énekeim" 1995, CD REP 004

59 (grudzień 2005) Autor: TOC Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Warto przypomnieć "énekeim" (czyli "Moje pieśni") węgierskiej śpiewaczki Kati Szvorák.

Choć Szvorák jest osobą o wielkim talencie, płyta Deep Forest "Boheme", na której został wykorzystany jej głos, nie przyniosła jej międzynarodowej sławy, tak jak Márcie Sebestyén.

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

"Új Pátria" Az Utolsó Óra program gyûjteményébõl seria płyt z muzyką archiwalną

59 (grudzień 2005) Autor: IPL Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Fo-nó Budai Zeneház (Dom Muzyki "Fono" w Budzie) powołał do życia projekt "Ostatnia Godzina", mający na celu rejestrowanie muzyki tradycyjnej. Od 1997 roku zbiera się i nagrywa zespoły wykonujące węgierską muzykę ludową na Węgrzech i w krajach sąsiednich; informacje dotyczące muzyki, tańców, obyczajów. Oprócz kapel w nagraniach biorą udział tancerze i śpiewacy, co ułatwia badanie wszelkich płaszczyzn funkcjonowania tej twórczości.

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

Muzsikás "Bartók album" 1999, CD Muzsikás MU 001

59 (grudzień 2005) Autor: TOC Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!Muzsikás i jego charyzmatyczna solistka Márta Sebestyén, to ikony współczesnej węgierskiej muzyki ludowej. Członkowie zespołu tworzą w stylu starej, tradycyjnej węgierskiej grupy, posługując się przede wszystkim skrzypcami, altówką i kontrabasem. Oczywiście wykorzystują również inne instrumenty, które umożliwiają im wytworzenie szerokiej gamy niezwykłych tonów. Zespół oficjalnie powstał w 1973 roku. Péter Éri i Sándor Csoóri zdecydowali się porzucić taniec na rzecz instrumentalnej muzyki ludowej, po czym rozpoczęli współpracę z Mihláyem Siposem oraz Dánielem Hamarem. Sześć lat później Ériemu udało się przekonać Martę Sebestyén, by wstąpiła do Muzsikás.

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki: