Z Niemiec

Międzynarodowe Międzykulturowe Międzypokoleniowe Spotkania, czyli Singetreffen – „Muzyczne Bogactwo Wschodu i Zachodu” – miały miejsce majem w Rittergut Lützen-sömmern w Niemczech. To, co podczas nich się działo, łatwo uświadomić sobie, kreując w wyobraźni kilka ruchomych plastycznych kadrów filmowych. ...sytuacja rozgrywa się w zarośniętych ruinach, jest ciemno, słychać szelest deptanych liści, czyjeś kroki, a potem już tylko rozmowy. Polak na stałe mieszkający w Niemczech pyta po rosyjsku dziewczyny z Białorusi, czy mówią po polsku; gdy Masza odpowiada, jakiś Niemiec zagaduje po angielsku, czy jest duża różnica między polskim a rosyjskim, wtedy do rozmowy włącza się Kazaszka, która jednocześnie tłumaczy to, co powiedziała, na niemiecki. Rozmowa kwitnie po rosyjsku, angielsku, niemiecku, kazachsku i polsku. Śpiewamy rumuńskie i ukraińskie piosenki, ktoś tańczy przy ognisku, słychać harmonijkę i harmonię. Księżyc świeci i nie pozwala spać, aż płoszą go ćwierkające ranne ptaki.

Natomiast we wrześniu, jako Dziwny Chór „Ence Pence” z Lublina, w konkursie Chanson- und Folklore-Festival w ośrodku Burg Waldeck w Dorweiler zajęliśmy szóste miejsce, zaś wystawiona przez nas dwójka solistów wywalczyła pozycję piątą. Pierwsze miejsce przypadło w udziale duetowi Jar z Białorusi. Cały wyjazd trwał sześć dni i tyleż samo nocy, dojazd około dwudziestu godzin w każdą ze stron. Za rok – kolejne spotkania ze śpiewem.

Skrót artykułu: 

Międzynarodowe Międzykulturowe Międzypokoleniowe Spotkania, czyli Singetreffen – „Muzyczne Bogactwo Wschodu i Zachodu” – miały miejsce majem w Rittergut Lützen-sömmern w Niemczech. To, co podczas nich się działo, łatwo uświadomić sobie, kreując w wyobraźni kilka ruchomych plastycznych kadrów filmowych.

Dział: 

Dodaj komentarz!