Wystarczy zamknąć oczy...

Bakcynalia 2020

fot. A. Wójcik

W dniach 6–7 listopada 2020 roku w ACK UMCS „Chatka Żaka” po raz 34. odbyły się Bakcynalia, czyli Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej, organizowany przez UMCS, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Akademickiej.
Każdego roku podczas festiwalu mają miejsce koncerty zaproszonych artystów, konkurs muzyczny oraz wydarzenia towarzyszące, takie jak np. Małe Bakcynalia czy Festiwalowe Spotkania Podróżnicze. Wcześniej festiwal ten był znany pod nazwą Epidemia Piosenki Turystycznej Bakcynalia. Kto mógł wiedzieć, że w roku 2020 nazwa ta będzie tak dobrze pasowała do panującej w Polsce i na świecie sytuacji?
Z powodu pandemii po raz pierwszy w historii Bakcynalia odbyły się całkowicie online. Nie zostały zorganizowane wydarzenia towarzyszące, laureatów konkursu wybrano na podstawie nadesłanych nagrań, a zaproszeni artyści wystąpili przed całkiem pustą salą (w wirtualnej rzeczywistości jednak ich występom towarzyszyła ok. 2,5-tysięczna widownia).
Nie przeszkodziło to jednak wykonawcom w tym, by przekazać odbiorcom niepowtarzalną, pełną spokoju, ale też nadziei i radości atmosferę festiwalu. Piosenki turystyczne, studenckie, zahaczające często o poezję śpiewaną, tak piękne w swej prostocie pomogły pewnie niejednej osobie odetchnąć, odciąć na chwilę od codziennego życia oraz przenieść się w zupełnie inne miejsca – nad wieczorne ogniska, w bieszczadzkie lasy, na letnie wędrówki. Wystarczyło jedynie zamknąć oczy.
Już po raz dziewiąty koncert został poprowadzony przez Rafała Tomczyka. Pierwszego dnia festiwalu wystąpiły dwa zespoły: Grzane Wino (w składzie: Marcin Iżela – gitara i wokal, Piotr Zapart – gitara i wokal, Paweł Czop – skrzypce, Stefan Ryszkowski – gitara basowa i Andrzej Zając – harmonijka) i Pod Strzechą (w składzie: Beata Koptas – wokal, Monika Mosionek – wokal, Artur Fierzbik – gitara, Artur Siępień – gitara, Wojciech Koptas – gitara basowa). Kolejnego dnia natomiast zagrali: zespół Mikroklimat (w składzie: Barbara Sobolewska – wokal, Stanisław Szczyciński – pianino i wokal, Maciej Szczyciński – gitara basowa), Piotr Bakal z towarzyszącym mu na gitarze basowej Mirosławem Łączyńskim oraz grupa U Studni (w składzie: Dariusz Czarny – gitara i wokal, Ola Kiełb-Szawuła – gitara, wokal i Joanna Radzik – skrzypce).
Dzięki zespołowi Grzane Wino na pewno wielu z nas zatęskniło za słonecznymi dniami na górskich szlakach. Zaraz potem mogliśmy odprężyć się w spokojnej, refleksyjnej atmosferze stworzonej przez zespół Pod Strzechą. Następnego wieczoru wiecznie uśmiechnięci członkowie zespołu Mikroklimat wlali w nasze serca mnóstwo ciepła i optymizmu, wyjątkowe teksty Piotra Bakala zachęciły do głębszych przemyśleń nad życiem i nad naszymi wartościami, na zakończenie zaś udaliśmy się w niezwykłą podróż wśród ballad i poezji Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz Adama Ziemianina wraz z zespołem U Studni.
Każdy wykonawca na tegorocznych Bakcynaliach zaprezentował wysoki poziom zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej, każdy zbudował inny klimat, wzbudził różne wspomnienia, myśli, marzenia, a jednak wszyscy wspólnie przenieśli nas na te dwa wieczory w zupełnie inny świat – świat daleki od problemów codzienności, wypełniony zapachem ciepłego, letniego dnia.

Joanna Kozioł
studentka edukacji muzycznej UMCS

 

Sugerowane cytowanie: J. Kozioł, Wystarczy zamknąć oczy... Bakcynalia 2020, "Pismo Folkowe" 2020, nr 151 (6), s. 37.

Skrót artykułu: 

W dniach 6–7 listopada 2020 roku w ACK UMCS „Chatka Żaka” po raz 34. odbyły się Bakcynalia, czyli Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej, organizowany przez UMCS, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Akademickiej.

fot. A. Wójcik

Dział: 

Dodaj komentarz!